top of page

Gövde için ana aksesuarlar

Şimdi size karavan hücresine takılacak (veya kullanılmış bir tane alırsanız zaten takılmış olarak bulabileceğiniz) ana aksesuarlardan bahsetmek istiyorum .


Gövde için ana aksesuarlar
Gövde için ana aksesuarlar

Kullanışlı aksesuarlara geçmeden önce "Karavan sizin için nedir?" sorusuna cevap vermenizi isteyerek küçük bir açıklama yapmam gerekiyor. Garip bir soru gibi görünebilir, ancak aksesuarlar için her şey sizin fikrinize bağlı. En aşırı iki cevap semboliktir :


  • karavan tekerlekli bir evdir, fırına, mikrodalgaya, elektrikli kahve makinesine, meyve sıkacağı ve çok daha fazlasına ihtiyacım var

  • kampçı, yatağı olan bir minibüs, tek ihtiyacım olan rahat bir şilte ve bir ocak.

Kısacası karavan için yüzlerce aksesuar var hepsi kullanışlı hepsi kullanışsız size kalmış.


Soruya kişisel cevabım, bir karavan, özel ihtiyaçlar ve özel durumlar dışında, kamp kurup sökmekle zaman kaybetmeden kolayca seyahat etmemi sağlamalı, bana "kamp" iç konforu sunmalı ve otonom olmalıdır. (daha sonra konuşmam da).


Kampçı fikrinizden yola çıkın ve ihtiyacınıza göre aksesuarları değerlendirin (biliyorsunuz bunlar değişecek ama her zaman uyum sağlayabilirsiniz).


Kapının üzerinde duvara sabitlenen ve "mandalla" açılan tente kesinlikle en çok talep edilen aksesuarlardan biridir, duraklarda (açılmasına izin verilen yerlerde) kullanışlıdır . Kurulumunu karşı olmaktan çok önermeyi düşünüyorum ama şahsen ben neredeyse hiç kullanmıyorum, onsuz kampçılarım bile oldu. Benim için önemli olan şey, yan duvarlar, zeminde paspaslar ve onu bir çapa yapan diğer aletler olmadan basit bir tente olarak kalması . İki dakika içinde açılıp kapanması gerekiyor.


Bisiklet rafını veya iki tekerleği taşımak için başka bir sistemi önemli buluyorum. Bisiklet raflarının bir aralığı olduğunu ve üzerine monte edildikleri duvarların bile çok fazla baskı altında zarar görebileceğini unutmayın. 4 yetişkin bisikleti ağırdır, onları destekleyecek bir şey bulmalısınız: en dıştaki kanal ile bagaj rafı arasına bir kayış bağlayanlar var (duvarı biraz boşaltmak için), inşa edenler var (bacak gibi) tabanı çerçeveye bir şekilde "iğnelemek" için destekleyin ve bisiklet rafını bir tür raf yapın (ancak bu değişiklikler kitapçığa konulmalıdır ve onaylanabileceklerini sanmıyorum). Temelde, üç bisiklete kadar herhangi bir çözüm uygundur, dörtten itibaren garaj dolabının veya portbagajın gerekli olduğunu düşünüyorum.çerçeveye takılı (her zaman mümkün değildir). Muhtemelen "2 giriş ve iki çıkış" çözümü mükemmeldir : 2'si bisiklet rafında ve 2'si garajda.


İnvertör (tanımlar paragrafındaki açıklamayı okudunuz mu?) kesinlikle kullanışlıdır, hepimiz cep telefonlarımızın, kameralarımızın, bilgisayarlarımızın pillerine bağımlıyız ve bu kullanımlar için 600 watt'lık küçük bir inverter yeterlidir, ancak olması gerekir HER ZAMAN yetkin profesyoneller tarafından kurulur. USB üzerinden şarj edilebilen her şey için, israfı ve gereksiz kurulumları önlemek için oraya buraya birkaç priz takmak daha iyidir.


Daha fazla güce (klasik saç kurutma makinesi) ihtiyaç duyan cihazları kullanmak için daha büyük invertörlere ihtiyacınız vardır, ancak aynı zamanda bir invertörün akımı 12'den 220 volta "dönüştürdüğünü" ve bunun bir kısmını boşa harcadığını göz önünde bulundurun; pil takımı yeterli. Ayrıca invertör-akü bağlantısını ustaca yaptırmalısınız, kötü monte edilmiş invertörler tutuşabilir .


Mevcut jeneratör . Bu konuda konuşmak gerçekten çok zor ama çokça talep edilen bir aksesuar. Elbette, çok fazla elektrik tüketicisi = çok fazla enerji gerekli. Kimin kliması var ve 220'ye bağlanmadan kullanmak istiyor mesela bunu nasıl yapıyor? Ancak bir jeneratör (susturulmuş olanlar da olsa) komşuları (özellikle komşularsa) rahatsız eder, benzin yakar ve kötü kokar. Özel ihtiyaçlar dışında (benim için pratik olarak sadece sağlık nedenleriyle sınırlı) bunu asla dikkate almazdım .


Klima da oldukça popüler bir aksesuardır. Kullanım için 220 volta bağlanması gerekiyor (bu nedenle kamp alanında veya dinlenme alanında jeneratör ile de kullanılabilir ancak bunun için yukarıdaki fikrimi okuyun), sıcak günlerde evde olduğu gibi etkilidir. Normal klimaların yanı sıra suyun buharlaşmasından yararlanarak 12 volt ile çalışan soğutucular da vardır (kendi depoları vardır). Görünüşe göre giderek daha moda hale geliyorlar, onlar hakkında iyi konuşanlar ve kötü konuşanlar var. Sahip olanların görüşlerini yorumlarda toplamak istiyorum .


Fanlı çatı penceresi:araç içerisindeki hava değişimi için iyi bir yardımcıdır. Havayı emebilir veya çıkarabilirse mükemmeldir, çünkü buharları, kokuları, nemi ve ısıyı dışarı atmaya veya ters yönde çevirerek taze dış havayı aracın içine zorlamaya yardımcı olacaktır. 12 voltta çalışır, yani her zaman kullanılabilir (elektrik aralığı ile uyumlu). Sessiz olması, geceleri de kullanılabilmesi için (hücrenin serin kalmasına yardımcı olur), daha hızlı olması (en faydalı akışı belirlemek için) ve cibinlik ile donatılmış olması önemlidir ( belki alet kullanmadan kolayca çıkarılabilir). Bu lumbozlar genellikle 40x40 cm çatı açıklıklarında uygulanmaktadır. Çeşitli tip ve markalar var ama benim tavsiyem iyi bir tane takmanız, bu durumda tasarruf kullanım sırasında gürültüye dönüşür, bir veya iki hız, tek dönüş yönü. yıllarca kullanıldımTurbo Vent della Fiamma , bir süredir yeni bir ürün de var, daha pahalı ama kullanılabilirlik (yağmurda bile) ve çok yönlülük (bir termostatı var) açısından çok şey vaat ediyor (şahsen denemedim) ve bir uzaktan kumanda ile donatılmıştır), MaxxFan Deluxe olarak adlandırılır .


Genellikle karavana kurulan fotovoltaik sistem veya güneş panelleri : gerekli mi? Tabii ki evet, servis aküsünü ve motor aküsünü (sistem şarj regülatöründe paralel veya eşdeğer bir işlevle donatılmışsa) şarj eder ve bu nedenle elektrik özerkliğini artırır. Ama hepsi kampçıyı deneyimleme şeklinize bağlı.: kesinlikle hareketsiz misin? Her zaman kamp alanlarında veya donanımlı alanlarda mı durursunuz? Çok fazla boş zaman yapar mısın? Çok sık hareket ediyor musunuz? Çok elektrik tüketiyor musunuz? İlk kamp aracımda (10 yıl muhafaza edildi) yalnızca bir servis aküm vardı ve tesisatlar yalnızca ışıklar, su pompası ve sobanın havalandırmasından ibaretti (bu bir Trumatic'ti, yani havalandırmanın kendi ayrı anahtarı vardı), ben asla güneş paneli takmadım. Ancak seyahat tarzım oldukça geziciydi ve aynı yerde iki gece geçirmeyi pek başaramadım, bu nedenle şarj edilecek çok fazla pil (cep telefonları, kameralar, PC'ler, tabletler), çok daha az elektrikli kahve makinesi, hayır 'yok' Pek çok dinlenme alanı bile yok ve bu nedenle, ara sıra şarj etmek ve boşaltmak, pillere "vurmak" ve belki bir çamaşır makinesi yapmak için kamp alanına girdik.İyi bir akü şalteri görevini çok iyi yapsa bile, akülerin kendi kendine boşalmasını önleyin . Özetle: paneller, enerji özerkliğini artırmanın iyi bir yoludur (diğer şeylerin yanı sıra çevreye saygı gösterirken), ancak kampçının nasıl kullanıldığına bağlı olarak herkesin bunlara ihtiyacı olmadığı ve her durumda kurulabilecekleri söylenir. istediğin zaman.

Comments


bottom of page