top of page

Arkadan itişli ve çift tekerlekli karavan mı yoksa önden çekişli mi?

Sıcak konu, sarhoş olma riskini alıyorum ama bununla başa çıkmanın önemli olduğunu düşünüyorum, bu yüzden riski kabul ediyorum. Ama her şeyden önce bir önermede bulunacağım: Arkadan çekişli ve tek tekerlekli kampçılarım oldu, arkadan çekişli ve çift tekerlekli kampçılarım oldu, önden çekişli kampçılarım oldu, ama ben HİÇBİR ZAMAN kamp aracımın çekişini düşünerek bir seyahat , bir varış noktası veya bir tatil seçmedim .

Arkadan itişli ve çift tekerlekli karavan mı yoksa önden çekişli mi?
Arkadan itişli ve çift tekerlekli karavan mı yoksa önden çekişli mi?

Önden çekişli, arabalarımızın (en az% 80 diyebilirim) hemen hemen hepsinin böyle olduğu göz önüne alındığında, hepimizin bildiğidir. Tutuş kaybı (ıslak havada viraj alma) durumunda önden çekişin yönetimi basit ve sezgiseldir çünkü tahrik tekerlekleri de yön verir, ayağınızı gaz pedalından kaldırmanız ön tekerleklere gerekli tutuşu sağlar ve yön tekrar. Dik ve kaygan yokuşlarda, ön tahrik tekerlekleri kayabilir, çünkü ağırlık arka aks üzerindedir, bu durum arkadan çekişli sürüşte açıkça görülmez ve bu durumlarda kesinlikle kazanır. Arka tekerlek Sürücü, kendi adına, daha "hain" ve ıslak zeminde ve genel olarak zayıf tutuş durumlarında, patinajı önlemek için tekerleklerin gücü dikkatli bir şekilde yönetilmelidir (arkadan çekişli arabaları olanlar, ben 70'lerdeki eski Ford eskortumu düşününce, ıslak zeminde viraj alırken dönmenin her zaman köşe başında olduğunu biliyor). Ancak dürüstçe söylemeliyim ki, tamamen yolda veya kolay toprak yollarda kullanıldığı göz önüne alındığında, bir kampçıda normal durumlarda kritik koşullar yaratılmaz ve önden veya arkadan çekişli arasındaki seçim bence her şeyden daha felsefi . İyi bir güvenlik mesafesini koruyun , abartmak daha iyi, kar (zincirleri tahrik tekerleklerine takın) veya yağmur durumunda yeterli dikkat,Bununla birlikte, makul bir hız her zaman çekiş türünden çok daha önemlidir.


Tek veya çift tekerlekler. Tüm kampçılar yere YALNIZCA aracın ağırlığını destekleyen ve viraj alırken, hızlanırken, fren yaparken ve çarpma durumunda (delikler, kaldırımlar ...) güçlü baskılara maruz kalan lastikler aracılığıyla temas eder . Bu nedenle, kaliteli lastik takmak , lastik uzmanına periyodik olarak kontrol ettirmek, her zaman doğru basınçta tutmak önemlidir (izleme için bir TPMS cihazı yararlıdır). Çift tekerlekli karavanlar , arka ağırlığı dört tekerleğe dağıtma avantajına sahiptir ve bir patlama veya patlama durumunda, araç her zaman güvenebileceği sağlam tekerleğe sahip olduğu için dengede kalır. Bu durumlarda tek arka tekerleklerin cezalandırıldığı açıktır..Comments


bottom of page