top of page

Amos Antik Kenti


Türkiye tarihin gerçek bir kavşak noktasıdır. Ülkenin coğrafi konumu, burada kaçınılmaz olarak belirli ve çok etkileyici bir kültürün oluşumunu belirledi. Türkiye birçok tarihsel dönemden etkilenmiştir. #Antik çağ da burada belirgin bir iz bırakmıştır. Bu, ülkenin farklı bölgelerine dağılmış çok sayıda antik kent kalıntısı ile kanıtlanmıştır.

Amos onlardan biri. Denizin üzerinde bir tepede ticaret yollarının kavşağında durdu. Buna göre kentin kalıntıları bir tepe üzerinde yer almaktadır. Tiyatro, tapınak, diğer birçok yapı ve #poligonal yığma duvar kalıntıları korunmuştur. Pitoresk, eski zeytin ağaçlarıyla büyümüş olan eski şehir, kendi tarzında büyüleyici. Buradan denizin nefes kesen manzarasını seyredebilirsiniz. Ancak, günümüze nispeten iyi durumda gelen tiyatro özellikle etkileyicidir. Kazılar sırasında burada yapılan buluntular, Amos'un yapımını MÖ 200'lü yıllara tarihlendirmemizi sağlıyor.

Göreceli erişilemezlik nedeniyle #Amos kalıntılarının mahremiyet sağlayabileceğini belirtmekte fayda var. Burada neredeyse tamamen yalnız bir antik, ancak bu kadar önemli bir çağın yankılarını dinleyebilirsiniz.

Kommentare


bottom of page