top of page

Ağırlık, boyut, ehliyet

Karayolları Yönetmeliği konusuna girmeyeceğim, bunun için özel bir yazı planlıyorum ama size satın alma konusunda daha fazla bilgi vermek amacıyla , önemli gördüğüm bazı hususlardan bahsetmek istiyorum.


Kampçıları iki kategoriye ayırabiliriz : 35 kental'a kadar ve 35 kental üzeri, elbette dikkate alınması gereken resmi belge, değerlendirdiğimiz aracın tam dolu haldeki toplam ağırlığını gösteren kitapçıktır.


Ağırlık, boyut, ehliyet
Ağırlık, boyut, ehliyet

İlki, 35 kente kadar olanlar, B ehliyeti ile sürülür ve kayıttan 4 yıl sonra ilk muayeneden ve 2 yılda bir müteakip muayeneden geçmeleri gerekir. 3,5 kentalın üzerindeki kampçılar C1 ehliyeti ile sürülür , pratikte 7,5 kental sınırı olan bir C ehliyeti vardır ve profesyonel değildir (bu nedenle sınava takograflar, yük taşımacılığı ... dahil değildir). 35 kentalın üzerindeki kampçıların bile kayıttan 4 yıl sonra ve ardından 2 yılda bir muayene edilmesi zorunludur, ancak işlemin yalnızca Sivil Motorizasyon merkezlerinde yapılması gerekir. Açıkça onaylanmış motorlu karavanlardan bahsediyorum.


Çevrenizde gördüğünüz kampçıların büyük çoğunluğu 35 kental için onaylanmıştır.


Tam yüklü ağırlık değerlendirilmesi için çok önemli bir unsurdur , kitapçıkta belirtilen değer asla aşılmamalıdır. Ne yazık ki sınırı aşmak çok kolay, sosyal ağlar "Avusturya'ya gitmem gerek, beni ağırlar mı?" gibi isteklerle dolu. Yapacak bir şey yok, tek şey kitapçıkta gösterilen ağırlığa göre seyahat etmek. Bazı önlemler yararlı olabilir: susuz, az yakıtla seyahat etmek, evde gereksiz aksesuarlar bırakmak, az miktarda yiyecek stoklamak, maden suyu durumlarından kaçınmak vb., ancak temel olarak satın alırken dikkatli olmalısınız. Kilo ile ilgili kesin bilgi isteyin ve "ama hepimiz bu durumdayız zaten" ise bunu bir çözüm olarak kabul etmeyin .


Dolaşım için koltukların onaylanması da önemlidir , aslında bir kampçının (3,5 kentalden bahsediyorum) yatak sayısından farklı sayıda onaylanmış seyahat koltuğuna (daha az) sahip olması alışılmadık bir durum değildir. Bu bir hata veya aldatmaca değil, gerçek şu ki, üretici aracın homologasyonunu geçmek için ağırlıklarla uğraşmak zorunda, bu nedenle parametrelere geri dönmek için homologe edilmiş koltuk sayısını düşürüyor. Unutmayın: Fazla seyahat etmek yasaktır .


Dış boyutlar sürüşü ve çevikliği etkiler, karayolunda (ağaçlar, balkonlar, işaretler ...), tünellerde ve alt geçitlerde, manevralar sırasında kamp yaparken çıkıntı yapan öğeler olması durumunda üst kabinin yüksekliği dikkate alınmalıdır. Genişlik ve uzunluk , dar sokaklarda, küçük köylerde, keskin virajlarda geçişi şart koşacaktır ... Şüphe durumunda sormak ("deneyeceğim" dememek daha iyidir) ve yardım almak her zaman kuraldır. karavandan inen birinden en riskli manevralar. Eş (yön vermek için yerde) ve koca (manevra yapmak için araba kullanırken) arasındaki tartışma: hepimiz oradaydık, neredeyse bir ateş vaftizi gibi.


Kampçının uzunluğu da önemlidir, çünkü 7 metreden (veya 3,5 kentaldan) sonra üçüncü şeritte seyahat edemezsiniz, ancak bu bir sorun değildir, kampçı aceleci yapılmaz ve güvenlik her şeyden önce gelir . Ancak uzunluk aynı zamanda feribotlarda ücretin hesaplandığı parametredir, genellikle 50 cm'ye 50 cm gidersiniz: ücretler 6 metrede değişir, 6,5, 7, 7,5. 6,99 metrelik bir karavan, 7,01'den daha az öder.


Aracın çıkıntısı , yani kamp aracının arka aks ile aracın ucu arasındaki kısmı önemli bir husustur, çıkıntı ne kadar fazlaysa, yokuş yukarı çıkma durumunda alt tarafa dokunma riski o kadar fazladır. dik ve feribot rampaları, ayrıca dönerken "scoda" çıkıntısı (sağa dönüş ve sola "scoda" çıkıntısı, sola dönüş ve sağa "scoda" çıkıntısı) ve bu, manevralarda ve sürüş sırasında dikkate alınmalıdır. dar alanlar.
bottom of page