top of page

Yalnız Seyahat: Yalnız Bir Seyahat Nasıl Organize Edilir ve Tatilin Tadı Nasıl Çıkar?


Tatil planlarınız sevdiklerinizden farklı olabilir, ancak bu, kendinizi bir seyahatten mahrum bırakmanız için bir neden değildir.

Yalnız seyahat, başka bir kültüre ve kendinizle olan ilişkilere yeni bir bakış açısı düzeyidir. Yalnız seyahat ederken daha fazla karar almanız gerekebilir ancak taviz vermeye gerek yoktur: Kendinizden başka kimseyle hiçbir şeyi koordine etmeniz gerekmeyecek. Yalnız seyahatlerin neden ilginç olduğunu ve size özgürlük hissi verecek yalnız bir tatilin nasıl organize edileceğini deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Yalnız seyahat etmeyle ilgili temel soruların yanıtları:

 • Neden yalnız seyahate çıkılır?

 • Yalnız seyahat ederken karşılaşılan zorluklar nelerdir?

 • Yalnız seyahat ederken nasıl sıkılmazsınız?

 • Güvenli bir yalnız seyahat planlarken nelere dikkat edilmelidir?

 • Yalnız seyahat etmek nerede güvenlidir?

Yalnız seyahat neden ilginç? Yalnız bir gezi, kendinizi ve dünyayı yeniden tanımak için bir fırsattır.

 • Tam hareket özgürlüğü. Erken yat ama aniden fikrini değiştir ve bir partiye git. Bütün günü sahilde geçirin ya da aynı resmi görmek için başka bir şehirde bir müzeye gidin. Kendiliğinden bir sörf dersine kaydolun, güzel bir işaretle bir kafe seçin, tek bir manzara görmeyin, ancak bir düzine kitap okuyun - kuralları yalnızca siz belirlersiniz (veya iptal edersiniz!).

 • Yerel hayatı algılama. Tek bir yolculuk odak getiriyor gibi görünüyor: renkler daha parlak hale geliyor ve izlenimler daha zengin hale geliyor. Tek başımıza etrafımızda olup bitenlere kafa yorarız ve tuhaf hazinelerle geri döneriz.

 • Yeni insanlarla tanışmak. Yalnız bir yolculukta, izlenimleri her an paylaşacak kimse yoktur - ancak başkalarıyla diyaloğa girmek çok daha kolaydır. Ve ülkeyi insanlar aracılığıyla tanımanın sevincini keşfedin. Hintli kayıkçının yerel mitolojiyi çok iyi bildiği, küçük bir Himalaya köyündeki bir kafenin şefinin Avustralya'da eğitim gördüğü ve 87 yaşında gönüllü olmak için İngiltere'de sakin bir hayat bırakabileceğiniz ortaya çıkabilir.

 • Kendini tanımak. Siz kendinizin en iyi ve en güvenilir arkadaşısınız. Ve eğer bilmiyorsanız, bunun nedeni henüz yalnız bir seyahate çıkmamış olmanızdır.

 • Daha fazla konut maliyeti. Bir şirkette seyahat etmek genellikle yalnız seyahat etmekten daha karlıdır - özellikle konu ev , araba kiralama veya taksi kiralamak olduğunda. Mümkünse önceden bir oda ayırtın ve aktif iletişimden çekinmiyorsanız hostellere yakından bakın. Yalnız seyahat edenler için birçok ülkede sadece kadınlara özel oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Her zaman para biriktirmeye yardımcı olmazlar, ancak orada daha güvende hissedeceksiniz.

 • Daha az güvenli. Şirket içinde seyahat etmek daha kolaydır. Öte yandan, diğer yolcuların varlığı bir güvenlik garantisi değildir ve yalnız bir seyahatte uyanık olma olasılığımız daha yüksektir. Basit ihtiyat kurallarına uyun , sakin ülkeler seçin - ve yalnız bir seyahat, bir aile tatilinden daha fazla risk getirmeyecektir.

 • İzlenimleri paylaşmak daha zordur. Bazen gerçekten birinin omzuna dokunmak ve “Bak ne kadar güzel!” demek istersiniz. Ancak yalnız seyahat, tartışmalarla dikkatiniz dağılmadan kendinizi ana kaptırmak için ender bir fırsattır. Ve sıkılırsanız, her zaman muhatap bulabilir veya sevdiklerinize bir video tebrik gönderebilirsiniz.

Yalnız bir yolculuk nasıl rahat ve sıkıcı değil Yalnız seyahatin en büyük avantajı, her şeyin sizin elinizde olmasıdır!

 • İletişime açık olun. En sosyal insan olmasanız bile, akşamları telefonu kapatıp yerel yaşamı gözlemlemeye çalışın. Bir sonraki adım, bir kafede bir barista ile diyalog sürdürmek veya bir turda bir komşuyla konuşmaktır. Rehber kitaplarda yer almayan atmosferik köyü ve kurabiye tarifinin büyük-büyük-büyükanneden aktarıldığı aile kafesini böyle küçük sohbetlerden öğreniyorsunuz. Ve bu sadece eğlenceli ve canlandırıcı!

 • Yeni bir şey dene. Yalnız seyahat, her zaman ertelediğiniz veya utandığınız bir şeyi denemek için en iyi zamandır. Sörf, toprak çömlekçilik veya bachata dersi - kimse sizden şaheserler beklemiyor, sadece eğlenin!

 • İnisiyatif göster. Bir ana sınıf veya gezi için bir gruba ihtiyaç duyulur. Yalnız geldin diye bir fikirden vazgeçme. Çevrenizde böyle pek çok gezgin var: Belki bir tatma veya yamaç paraşütüne gitmeyi hayal ediyorlar, sadece henüz bilmiyorlar. Diğer turistleri otobüse veya otelde kahvaltıya davet etmekten çekinmeyin. Gezilerden tasarruf edin - ve belki arkadaş edin.

 • Planlanan ve kendiliğinden olan arasında bir denge arayın. Sıkılma ihtimaline karşı yapılacak yerlerin ve yapılacak şeylerin bir listesine ve doğaçlama özgürlüğüne sahip olun. Çok fazla plan yapmayın: kesinlikle sadece gün batımını izlemek istediğiniz bir akşam olacak.

Yalnız seyahat nasıl güvenli hale getirilir Yalnız seyahat, dünyaya güvenmek için bir adımdır, ancak temel güvenlik kuralları her yerde önemlidir.

 1. Önceden yalnız bir seyahate hazırlanın. Akıllı telefonunuza maps.me gibi çevrimdışı haritalar yükleyin, konaklama rezervasyonu yapın ve otelinizi ve ilgi çekici yerleri haritada işaretleyin. Google Translate veya iTranslate gibi bir tercüman uygulaması da yardımcı olacaktır. Önemli belgelerin fotoğraflarını ve kopyalarını çekin, tipik turist tuzakları ve güvenli olmayan alanlar hakkında bilgi edinin, birden fazla banka kartı alın ve tüm değerli ve faydalı eşyalarınızı tek bir yerde tutmayın.

 2. Araç kiralama, toplu taşıma ve resmi taksi hizmetlerini kullanın. Taksi çağırmak için popüler uygulamalar, kural olarak, yolcuların güvenliğinden sorumlu değildir. Araba kiralamak , metroya binmek, bir otelde transfer rezervasyonu yapmak veya konukevinin ev sahiplerinden sizi havaalanına götürmesini istemek daha uygun olabilir .

 3. İletişimde kalın. Mümkünse internetli yerel bir SIM kart satın alın veya dolaşımı açın. Bu yüzden yerde gezinmek daha kolay ve akrabalarla iletişim kurmak daha uygun - her zaman nerede olduğunuzu bilen bir kişi olsun.

 4. Alkol konusunda dikkatli olun. Yalnız seyahat ederken, içecekleri gözetimsiz bırakmamaya çalışın.

 5. Karanlık sokaklarda yalnız yürümeyin. Yalnız seyahat ediyorsanız, şüpheli yerlerden kaçının. Anlaşılamayan herhangi bir durumda, rotayı daha kalabalık ve iyi aydınlatılmış bir rotaya değiştirmek daha iyidir. Yerel gecekondu mahallelerine tek başına bir gezi de şüpheli bir fikirdir.

 6. Nerede kaldığınınızı yabancılara söylemeyin. Açıklık harika ama bu otelin adresi ve yanınızda taşıdığınız değerli eşyaların listesi değil, müzik zevkinizle ilgili olsun.

 7. İlk yardım çantası alın. İhtiyacınız olan ilaçları ve “her ihtimale karşı” ilk yardım malzemelerini yanınızda bulundurun.


Comentarios


bottom of page