top of page

Tavan türleri

İlginç bir konu, aslında cüzdanı yöneten şey olsa bile .


Kampçının barınak kısmı olan hücre , çeşitli şekillerde ve çeşitli teknolojilerle yapılabilmekte ve elde edilen nihai ürünler birbirinden farklı olmaktadır. Ancak bazı hücreler diğerlerinden daha iyi, daha yalıtkan ve belirli sorunlara daha az maruz kalsa bile, biraz düzenleme ve biraz müdahale ile, tüm kampçılar normal koşullarda hem yaz hem de kış aylarında, hem denizde hem de açık havada kullanılabilir. dağlar.


Tavan türleri
Tavan türleri

"Normal durumlar" ne anlama geliyor? Sıfırın altında birkaç derece kimseyi korkutmaz, üstelik kişinin aracını, sınırlarını ve özelliklerini bilmesi de önemlidir. Benim tavsiyem, işleri adım adım yapmak ve kendinizi asla potansiyel olarak tehlikeli durumlara sokmamaktır. Kampçının kış kullanımı için tavsiye ister misiniz? burayı oku


Kampçı hayatımda biraz kar yağışı olmuştu , ilk kampçımdan beri çatıdaki karı kolayca temizleyebildiğimi, süpürgeyle hemen kaydığını hatırlıyorum. İkinci karavanda ise çatıya bağlı kaldı ve onu çıkarmak için biraz uğraştım. Neden? İlk durumda, yalıtım "fantastik" değildi ve çatıyla temas halindeki (biraz ısı kaybeden) kar yumuşadı ve hemen çıktı, ikinci durumda yalıtım çok daha iyiydi (en iyilerinden biri) o yılların pazarında), sıcaklık geceleri dışarıdaki soğukla ​​birlikte donup birbirine yapışan kara ulaşmıyordu.Ama dağlarda birkaç hafta sonu hem birinci hem de ikinci ile yaptım.


Hücrelere geri dönelim, onları üç gruba ayırırdım: saf minibüslere/kamplara özgü metal sacdan olanlar , bazı uzman üreticiler tarafından yapılan cam elyafından monoblok olanlar , endüstriyel olarak üretilmiş tüm karavanlarda kullanılan sandviç panellerdekiler .


sac metal Bazı şüphesiz artıları var: sızıntı yapmazlar, sağlamdırlar ve otomotiv özelliklerine sahiptirler, harici bakım ve onarımlar herhangi bir kaportacı tarafından yapılabilir. Öte yandan, yalıtılmaları daha zordur, daha küçük iç hacimler sunarlar, kurulum, taşıyıcı yapı ve şekil tarafından şartlandırılır.


Fiberglas monoblok . Hücre, tek bir blok halinde cam elyafından yapılmıştır, ek yerleri yoktur ve bu nedenle (sağlamsa) sızıntılardan muaftır. Bu hücreler, iç içe geçmiş ve aralarına yalıtım tabakası yerleştirilmiş iki kabuktan oluştuğu için yalıtım mükemmeldir. Tesisatçı tarafından geçici olarak tasarlanırlar, iç mekanlar montaj için optimize edilmiştir ve genellikle ilginç iç çözümler sunar. Maliyeti var.


Sandviç paneller . Hücre, dış kaplama, iç çerçeve, yalıtım malzemesi ve iç kaplamadan oluşan panellerden oluşur. Çoğu karavan bu şekilde inşa edilmiştir, ancak sandviçin bileşiminde değişen şey: harici olarak alüminyum ( Al ) veya fiberglas ( vtr ) olabilir , ancak fiberglas panellerdeki karavanları monoblok olanlarla karıştırmayın, tamamen farklıdırlar ), Arca'nın AluFiber (duvarlar için kullanılan alüminyum + fiberglas) adı verilen kendi dış kaplaması vardır ; iç çerçeve ahşaptan (birkaç yıl öncesine kadar hepsi böyleydi) veya sentetik malzemeden yapılabilir, sızma durumunda çürümediği için ikincisi tercih edilmelidir; yalıtım tabakası bazı üreticiler tarafından kullanılan EPS (genleştirilmiş polistiren), birçok üretici tarafından kullanılan XPS (ekstrüde genleştirilmiş polistiren, EPS'den daha kompakt ve yalıtkan), bildiğim kadarıyla PU (genleştirilmiş poliüretan) olabilir, bildiğim kadarıyla sadece Hymer, Styrofoam RTM (ekstrüde poliüretan köpüğün bir evrimi), anladığım kadarıyla Carthago, Niesmann+Bischoff, Concorde tarafından kullanılmış; içten sandviç cam elyafı, alüminyum veya ahşap olabilir.


Mevcut üretimlerden sandviç duvarların (çatı ve zemin farklı olabilir) bileşimine birkaç örnek : Arca Alufiber/xps/vtr, Laika Al/xps/wood, Elnagh vtr/xps/vtr, PLA vtr/eps/vtr , Burstner fiberglas/xps/ahşap, Hymer fiberglas/pu/ahşap, Carthago Al/rtm/Al.Comentarios


bottom of page