top of page

Salda Gölü nerede? Salda Gölü'nün özellikleri nelerdir? Salda Gölü'nde balık var mı?

Salda Gölü Anadolu'da bulunan, dünyada eşi olmayan bir göldür ve Mars'ın gizemlerini bile çözebilecek mineraller içerir. Ancak, Türk hükümetinin inşa açgözlülüğü, #Salda Gölü'nün değerli sularını kirletme ve onu devasa bir turizm beldesi yapma riski taşıyor. #Pandemi zamanlarında bile çevreyi korumanın ve çevreye saygı duymanın ne kadar önemli olduğunu anlamayan insanoğlunun sayısız çılgınlığı.


Onu diğerlerinden ayıran turkuaz rengi suları ve beyaz kumu ile Salda Gölü, bilim adamlarının yıllardır dikkat ettiği maddelerle olağanüstü sırlar içermesiyle uzmanlar arasında biliniyor. Örneğin #NASA'da bilim adamları, Perseverance gezicisinin Mars'a fırlatılmasına hazırlanmadan önce onu incelemeye başladılar. Geçen Şubat ayında, uçağın Kızıl Gezegene inmesini beklerken, Amerikan uzay ajansı, Salda Gölü'nün mevcut görev için önemini gösteren bir fotoğrafını çevrimiçi yayınladı.


Şimdi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , gölün potansiyelinin tüm dünyadan aldığı geniş geribildirimden sonra, bu geniş su parçasını 45 kilometrekarelik bir alanla daha sıcak bir ortam yaratmayı amaçlayan bir turizm projesi için birleştirmeyi seçti. halk için yeşil alanlar. Ülkenin büyük bölümünde, Türkiye'nin batısındaki uzak köylerde ve daha modern şehirlerde halihazırda gerçekleştirilen kapsamlı yeniden yapılanmada, yaklaşık yirmi yıldır görevde olan muhafazakar hükümet şimdiye kadar iki yönlü bir şekilde faaliyet gösterdi: bir yandan Yeşilleri ve çevrecileri dehşete düşüren devasa bina projeleri; diğer yanda su havuzları, bol yeşillik ve geçmişe göre Türkiye'nin birçok merkezinde görüldüğü gibi sosyal alanlara büyük ilgi.


Şimdi Salda Gölü ile ilgili projeyle karşı karşıya olan yerel aktivistler, kendilerini ifade ettiler ve hem NASA'nın hem de Türk hükümetinin çifte ilgisinin imza atarak kontrolsüz kitle turizminin kapılarını açabileceğinden korktular. gölün ekosistemini ve değerli özelliklerini yok eden ölüm cezası. Bölgedeki restoranların garsonlarına göre, NASA'nın bölgeye gözlerini diktiği andan itibaren an hiç bu kadar güzel olmamıştı: “Turizm hayattır” diyor içlerinden biri. Ancak çevredeki ormanların çobanları, iklimin değiştiği ve bugün havanın birkaç yıl öncesine göre daha az temiz olduğu konusunda şimdiden uyarıyorlar. Salda Gölü'nü Koruma Derneği Başkanı Gazi Osmak Sakar, "Gölün geleceği milyonlarca turistin gelmesi durumunda tehlikede" diyor.


Türkiye'deki Salda, "beyaz adalar" olarak adlandırılan, yani tatilcilerin kartpostallarından süzülen kusursuz renkli adacıkların yanı sıra flora ve fauna ile tanınır. Ancak NASA'nın dikkatini çekmek için, Perseverance'ın geçen Şubat ayında indiği Jezero kraterinde tanımlanan madde gibi hidromanyezit gibi bazı nadir mineraller vardı. Bilim adamları, göl kıyısında bulunan hidromanyezitin, mikrobiyalit yığınlarının, yani mikropların yardımıyla oluşan kayaların bir kalıntısı olduğuna inanıyor. Bu materyalin keşfi, merak eden araştırmacıların dikkatini çekti: ama milyarlarca yıl önce Mars'ta mikroplar şeklinde yaşam zaten var mıydı? Salda Gölü fosillerinin cevap verebileceği cevaplardan biridir.


Örneğin jeoloji mühendisi Servet Cevni, bu gölün özelliğinin kapalı ekosisteminden kaynaklandığını açıklıyor. "Onu bu kadar özel yapan şey, orada yaşayan bakteriler, yani tek hücreli canlılar. Ama dış etkiler karşısında çok kırılgan." diyen Sakar, "İnşaat projesi iptal edilmeli. Göl korunmazsa korunamaz. istismar ediliyor" dedi.


Şu anda “beyaz adalar” bölgesinde yüzmek yasaktır. Ziyaretçiler daha sonra başka bir yere dalmaktan memnun olmalıdır. Ancak savunucuları, suya daldırmayı tamamen yasaklayan daha da katı bir çizgiden yanalar: "Tek hücreli bir organizma ölürse, Salda mahvolur" diye uyarıyor mühendis Bay Cevni. "Beyaz adalar yeniden oluşturulamaz. Şimdi harekete geçersek göl 150 ila 200 yıl arasında kendini yenileyebilir. Aksi takdirde asla toparlanamaz." Zorlu bir görev. Sahilin bir tarafında yapım aşamasında olan dokuz kışla görünüyor.

Salda Gölü Koruma Derneği, halka açık bahçenin gelişimini durdurmakla suçlanan bir mahkemede ilk derece mahkemesini kaybetti. Osmak Sakar daha sonra Unesco'ya, gölün korunmasına izin verecek bir taahhütle gölün bir dünya mirası alanı olarak tanıtılması çağrısında bulunuyor. "Salda Gölü - uyarıyor - ölüyor".
Comments


bottom of page