top of page

Nazar Boncuğunun Anlamını ve Tarihini Keşfedin


Nazar, tarih boyunca meydana geldi. Kötü gözler Paleolitik çağ kadar erken bir tarihte mevcuttu. Bu figürü Muslüman, Yahudi ve Hıristiyan kültürlerinde olduğu kadar Budist ve Hindu toplumunda da bulabiliyoruz. Nazar, Yunan Mattiasma, Mal de ojo Nazar Mauvais, genellikle farkında olmayan bir kişiye karşı kötü niyetli bir bakışla empoze edildiğine inanılan bir lanettir.


Bazılarının bugün "kötü göz" olarak adlandırdığı şey. Birçok kültür, nazar görmenin talihsizliğe, kötü şansa veya yaralanmaya neden olabileceğine inanır.
Nazar, dünyadaki en güçlü sembolik imgelerden biridir. Ancak, çeşitli kültürlerdeki nazar farklılıklarına rağmen, nazar, hikayeler nerede paylaşılırsa paylaşılsın aşağı yukarı aynı anlamı taşır. Kötü gözlerin, üzerine yıldız konan ve nazar verilen kişilere zarar, acı veya bir tür talihsizlik ifadeleri olduğu düşünülmektedir. Bu, insanların odaklanmış bir nesne için kötü bir şey yapmakla ilgilendiklerinin görünürde açık bir göstergesidir, ister utançtan ister tamamen kötü niyetli olsun. Nazarın batıl inancı, kötü niyetli bir görünümün, parıldayan talihsiz kişi için gerçek bir felakete neden olacak kadar güçlü olduğuna inanır.


Tarihe bakıldığında, nazar inancının eski Yunanistan ve Roma'ya kadar uzandığı görülmektedir. Nazarın, aşırı derecede övülen veya hak ettiğinden daha fazla tanınma veya iyi şans alan herhangi bir kişi için en büyük tehdit olduğuna inanılmaktadır.


Övülecek kişi, ruhsal ve bedensel hastalıklara yol açtığı düşünülen bir nazar yoluyla uğursuzluk getirecek kadar gururludur. Hemen görünür bir nedeni olmayan herhangi bir hastalığın nazardan kaynaklandığı kabul edilir. Tanrıların ve tanrıçaların, başarılarından gurur duyanları cezalandırdığına ve onları nazarla yok ettiğine, onları sıradan insanların seviyesine geri döndürdüğüne inanılıyor.
Her kıtada nazar inancı vardır. Ortadoğu, Asya, Avrupa ve Orta Amerika hepsi bu nazardan korkuyor . Müslümanların 26. Kitabında Peygamber Muhammed nazar tehlikesine karşı uyarmış ve şer güçlerin etkisini dengelemek için banyo yapılması gerektiğini söylemiştir.


Tıpkı klasik Yunanistan ve antik Roma gibi, İslam kültürü de aşırı övgünün nazarın kötü etkisini getireceğine inanmaktadır. Aşkenaz Yahudileri de aşırı övgünün kötülerin gözünde zayıflığa yol açacağına inanır ve “Keyn aynhoreh!” ifadesini tekrar eder. Yidiş'te bunu önlemek için "nazar yok" anlamına gelir.


Nazar çoğu dilde iyi bilinir: İngilizce'de, nazar, kötü görünüşler - Fransa'da Mauvais Oeil - Almanya'da Böse Blick - Arapça, ayin hasad - Ermeni pasternak - Yidiş aynore veya İbranice ayin hara - Macar szemmelverés ( göze çarpma) - Lehçe oko proroka (peygamber gözler) - İsveç ondaögat - Sicilya jettatura (dökümhane). Brezilya Portekizcesinde olho gordo (şişman gözler) veya quebranto (smasher) var - İspanyolca'da mal de ojo (gözlerin veya ojo turco - ojito turco) - İrlandaca droch-shuil - yunan matiasma veya mati sb birisi lanetinde bir nazar.
Bu ünlü nazar sembolünü birçok kez görebilir ve ne olduğu tam olarak bilinmeyebilir. Belki de popüler, trend olan bir nazar bileziği veya kolye takıyorsunuz ve onu korunmak için bir tılsım olarak takıyorsunuz. Bir kişinin "#nazar" görünümü verdiğine şahit olmuş olabilirsiniz (hatta kendiniz vermiş olabilirsiniz). Ancak, nazar sembollerinin derin ve anlamlı tarihini biliyor musunuz ve nazarın korunmak için farklı kültürlerde ne kadar popüler ve yaygın olduğunu biliyor musunuz?


Nazar'ın kaynağı olan dini arka plan veya din ne olursa olsun, karma her zaman aynı kalır ve paylaşılmalıdır. Nazarın zengin anlamı, insanları bu kutsal simgeye çeken şeydir. Nazar sembolü esas olarak sizi güvende ve sağlam tutmayı vaat eder, bu da hayatta sahip olduğunuz hedeflere ulaşma konusunda çok önemli bir şeydir.


Üç nazar olduğuna inanılır: Birincisi bilinçsiz nazardır . Bunlar insanları ve nesneleri incitir, ancak kasıtlı değildir ve genellikle bir tür kıskançlıktan tepki verir. İkinci amaç sakatlıktır. Üçüncüsü, görünmez, en korkulan kötülüktür. Bu gözün dünyadaki tüm kötülükleri gördüğüne, fakirliği ve cehaleti ortadan kaldırdığına inanılır.


Biri iyi şeylere kıskançlıkla baktığında, etrafındaki atmosferi yıkıcı bir nitelikle doldurur ve nefesini kendisine en yakın olan herhangi bir yere gönderir. Boncuklar kötü niyetli olanları seyircilere yansıtır. Gözlere biraz benziyor ve tipik mavi rengin kullanıcıları korumak için bir faktör olduğu söyleniyor.Ege Adaları ve Küçük Asya'daki cam boncuklar doğrudan cam üretimindeki gelişmelere bağlıdır. Mavi ise, yüksek oranda oksit içeren Mısır'dan gelen ilk sır çamurudur; bakır ve kobalt pişirildiğinde mavidir. Bazı hamsa eli formlarında da mavi gözler bulunabilir.


Ortadoğu'da nazarı tersine çeviren bir ters el tılsımı olan Nazar Bilezik ve kolye kombinleri. Hamsa kelimesi ayrıca 5 parmak anlamına gelen khamsa ve hamesh'i de heceler. Yahudi kültüründe bu hamsaya Miriam'ın Eli denir; Müslüman kültüründe Fatma'nın eli. Fatima Muska Müslüman dünyasında Kamsa olarak adlandırılır. Arapça kelime ile başlar ve nazarın koruyucusu olarak kabul edilir.


Mavi nazar, bölgede geniş bir dolaşıma girmiş ve Fenikeliler, Asurlular, Yunanlılar, Romalılar ve belki de en ünlü Osmanlı İmparatorluğu tarafından kullanılmaktadır. Kullanımları en çok Akdeniz ve Levant'ta yoğunlaşsa da, ticaretin ve imparatorluğun genişlemesiyle Mavi Gözler dünyanın her köşesine taşınmaya başladı. Bugün nazar takıları bir moda ifadesidir ve tüm dünyada tüm milletler tarafından giyilir.


Nazar sembolü neredeyse her zaman bir nazar tılsımı olarak uygulanır, çünkü sembolizmi her zaman bileğe veya boyuna (mücevher söz konusu olduğunda) takılan çeşitli tılsımlarda somutlaşmıştır. Hayatta önemli olan her şeyin özü, nazar anlamında yakalanır. Başarı sahneye çıkmadan önce koruma ve güvenlik gelir. Hayatın gerçek rengi, ancak zihnimiz ve ruhumuz korkusuz hale geldiğinde fark edilir ve bu, ancak uygun şekilde güvence altına alınırsak ve şansımızı ve korumamızı başkalarıyla paylaşırsak olur.


Dünyadaki çoğu kültürün bir parçası olan Nazar'ın her zaman olumsuz kavramlar üzerinde yeniden hizalama etkisi olduğuna inanılıyordu. Bu antik sembolün sayısız tasarımı her zaman çoğu kristalle güzel bir şekilde eşleştirilmiştir ve her Nazar arayıcısına bir dizi seçenek sunar.Ancak bu önlemler başarısız olursa, Yunanlıların kem gözlerle başa çıkmak için daha fazla yolu var. Bazı köylerde, laneti iyileştirmek için bir ayının kürkü yakılır. Çingeneler, nazarın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için alınlarına masaj yaparlar.


Asur, Yunanistan ve Ermenistan da dahil olmak üzere birçok ülkede arkadan küfür etmenin nazar lanetini çözdüğü sanılıyor. Avrupa'da, bazı Hıristiyan gelenekleri, işaret parmağını ve küçük parmağı nazarın kaynağına doğrultarak, haç işareti oluşturmak için iki eli kullanır. Bangladeş'te, nazar lanetlerine direnmek için çocuğun alnına siyah bir nokta boyandı. Genç güzel kadın, kem gözlerden korunmak ve kendini korumak için kulağının arkasına gizli bir nokta saklar.


Nazar koruması, sanat hareketleri, dinler vb. üyeler tarafından hiçbir zaman tam olarak anlaşılmadığı veya tanımlanmadığı için neredeyse kutsal bir şeydir... Nazar, bilinen uygarlığın başlangıcından beri, bu eski tılsımı takan kişiye nihai koruma bahşeder. ve özen, en yakın arkadaşlarımızdan aldığımız en güzel duygulara benzer.


"Nazar nedir?" - bir kişi sorabilir. Sıklıkla verilen bir cevap, çoğunlukla, Nazar gibi aynı temel faydaları olan eşit derecede güçlü bir tılsım olan Hamsa'nın faydalarıyla ilişkili olduğudur. Nazar koruması, sizi nazar denilen gözlerden koruyan isimsiz bir kalkandan oluşur. Nazar birçok şeyi temsil edebilir - çoğunlukla sizi kıskananlar tarafından yaratılan olumsuz düşünceler veya sadece varlığınızı hak etmeyen kötü insanlar. Nazar koruyucu takı alırken hangi yöne gideceğinizi düşünürken bu kombinasyonu aklınızda bulundurun.


Kötü güçleri önlemenin tek yolu sözler ve ritüeller değildir. Birçok kültürde şeytan göz küresi etkisinden kurtulmanın en popüler yöntemi nazar tılsımı, nazar sembolü veya nazar süsü kullanmaktır. Bunlar kötü görünüşlerin gücünü "yansıtmak" için tasarlanmıştır.


Nazar tılsımı, "apotropaik" tılsım olarak adlandırıldığı Yunanistan'da ortaya çıktı, bu da hasarı yansıttığı anlamına geliyordu. Ortadoğu'da popüler olan nazarın en temel tasarımı, nazar olarak bilinen nazarı simgelemek için eş merkezli mavi ve beyaz dairelerle tasarlanmış muskadır. Genellikle ev dekorasyonunda, araç biblolarında ve takılarda kullanılır.


Kötülüğün Gözü: Nazar tılsımlarının Ortadoğu ve Afrika'daki en güçlü örneklerinden biri, "Fatima'nın Eli" olarak da bilinen Hamsa'dır. Hamsa, avucunuzun içinde nazar olan bir el sembolüdür. Hamsa, nazardan korunmak için duvar kağıdı veya takı olarak kullanılabilir. Hamsa, "Tanrı'nın eli" veya "Miriam'ın eli" olarak adlandırılan Yahudi kültüründe de bulundu. Kabala'nın popülaritesi, Hamsa'yı yeniden etkinleştirdi ve onun mücevherlerdeki varlığını ve her türlü popüler giyim ve ev dekoru öğelerindeki varlığını nasıl etkilediğini hesaba kattı.Nazar, modern yaşam, popüler kültür ve hatta mücevher ve tasarım üzerinde hala güçlü bir etkiye sahiptir. "Nazar" kelimesine kim aşina değil ya da onu en az bir veya iki kez kendi yollarına yansıtan ve inançlarını enerji etrafında modelleyen insanların olduğunu düşünüyor?


Türkiye'de nazar günlük hayatın derinlerine kök salmıştır ve tüm kültürde derin sembolik anlamlara sahiptir. Nazar, açgözlülüğü, kıskançlığı veya kötülüğü çektiği düşünülen her şeye yapışır. Türkiye'de yeni doğan bebeklerin ve çiftlik hayvanlarının boynunda asılı nazarın para, ev ve ofis sembollerinin yanı sıra binalara da rastlayabilirsiniz. T


Nazar boncuğu şu anda çok popüler bir mücevher tasarımı parçası.


Nazar efsanesi, mevcut dünyamızda büyük bir öneme sahip gibi görünüyor ve çok fazla değer katıyor. Çok fazla ün, servet, başarı veya hayranlık, özellikle kötü kavramını güçlendirebilecek bu ünlü odaklı kültürde insanları başarısızlığa götürebilir.


Nazar boncuğunun faydalarını bir kez fark ettiğinizde, şer güçleri mutluluk arayışınızda sizi durduramaz. Kötülüğün güçleri ne kadar çabalarlarsa çabalasınlar boşa çıkacağından, nazarın etkisiyle ilgili belirtiler kısa sürede bilinemez hale gelecektir.


Dahası, kötülüğün olumsuz auraları anlamsız hale geleceği için düşünceleriniz netleşecek. Nazar koruması, bu genellikle zorlu ve toplam dünyada türünün tek örneğidir. Arkanızda bir yardım eli ve rüzgar her zaman yardımcı olur!


Nazar Boncuk'un tılsımı (veya nazar küresi), genellikle mavi bir arka plan üzerine yerleştirilmiş bir "göz"dür. Nazardan korunmak için bu dünyaya bakar ve sizi kötülüklerden korur. O zamandan beri insanlar bu kötü gözü korumak istedikleri tüm nazarlara bağladılar. Yeni doğan bebeklerden atlarına, hatta evlerine kadar. Renk ne anlama geliyor? Türkiye'de veya Yunanistan'da ve çevre ülkelerde en popüler sihirli göz tılsımı mavidir. Türkiye' de mavi renk insanlara taze ve soğuk suyu hatırlatır. Yahudi inancında kırmızı genellikle şans ve şansla ilişkilendirilir, bu nedenle kırmızı da popüler bir renktir.

Comentarios


bottom of page