top of page

Knidos Antik Kenti, Marmaris


Bir zamanlar Knidos, antik Yunanistan'ın gelişen bir kültürel, bilimsel ve ticari merkeziydi. Bu, Akdeniz ve Ege denizlerinin sınırındaki stratejik konumu ile kolaylaştırılmıştır. #Atina , İskenderiye ve Kırım'da Knidos şarabı ve zeytinyağı içeren amforalar bulundu.. Bugün antik kent, büyük ölçekli bir şantiyeyi andıran geniş bir bölgedir. Ancak, birkaç dakika sonra bunun böyle olmadığı ortaya çıkıyor. Aslında, bu, duvar kalıntıları, mermer parçaları, ayrı parçalar halinde tapınak parçalarını tanıyabileceğiniz bir arkeolojik park - sütunlar, bir sunak. Bir zamanların en zengin kentinin görkemli kalıntıları arasında yavaş yavaş yürürken, hayatın gerçek değeri hakkındaki düşüncelere yenik düşmemek mümkün değil. Ana ziyaretçiler, #Marmaris ve #Bodrum'da gezi satın almış turistler ve kendi başlarına seyahat eden arkeoloji severlerdir.


Knidos'ta net bir rota yoktur, bu nedenle gezi planının bağımsız olarak geliştirilmesi gerekecektir. İngilizce açıklamaları olan işaretler, bölgeyi keşfetmenize yardımcı olacaktır. İlk olarak şehrin güney noktasından başlayarak sokak kalıntıları boyunca yürümeye değer. Buradan birbirine paralel uzanan 4 geniş cadde açıkça görülüyor. Her biri limandan akropole çıkıyor. Sokaklar, kalıntıları günümüze kadar iyi korunmuş olan taş merdivenlerle birbirine bağlandı. Kale duvarlarının kalıntıları şehrin çevresi boyunca görülebilir, toplam uzunlukları yaklaşık 4 km idi.


#Knidos'un ana cazibe merkezi, antik çağın önemli anıtlarından biri olan Praksiteles'in eseri olan güzellik ve aşk tanrıçasının bir heykeline ev sahipliği yapan Afrodit şehrinin hamisi tapınağının kalıntılarıdır. Heykel günümüze ulaşmamıştır ve en iyi kopyası Louvre'da sergilenmektedir . Kutsal alanın kalıntılarının yanında, sütunlu sütunlarla süslenmiş kalp şeklinde bir sokak vardır.


Knidos'ta bir zamanlar iki tiyatro vardı. Bunlardan biri, 8.000 seyirci için Nizhny, bugüne kadar mükemmel durumda hayatta kaldı. Üstteki hala yeraltında, ancak ana hatları dışa doğru çıkıntı yapan taşlardan tahmin ediliyor. Tüm arkeolojik buluntular, parkın girişinde bulunan küçük bir müzeye yerleştirildi. Burada bir hediyelik eşya dükkanı da var. Marinanın yanında bir kafe var.


Eski yerleşimin denetimi herhangi bir noktadan başlatılabilir - burada gelişmiş bir turist rotası yoktur. Nereye giderseniz gidin size detaylı bilgilerin yer aldığı tabletler eşlik edecek.


Teraslar ve koylar şehrin alt noktasından açıkça görülüyor . Burada birbirine paralel uzanan 4 geniş caddenin kalıntılarını da görebilirsiniz. Her biri en üstte bulunan akropolün üzerinde durmaktadır. Yolda, ayakta kalan taş merdivenlerle de karşılaşacaksınız.


Alt tiyatro , bugüne kadar iyi bir şekilde ayakta kalan özel ilgiyi hak ediyor . Kar beyazı basamakları, bir zamanlar modern standartlara göre oldukça büyük olan 8 bine kadar seyirciyi ağırladı. Ziyaretçilerden bir toprak tabakasıyla gizlenmiş bir üst tiyatro da vardır . Nedense kazmadılar, sadece uygun işaretleri yerleştirdiler. Tiyatronun ana hatları, çıkıntılı taşlarla değerlendirilebilir.


Bir zamanlar erken Hıristiyan kilisesinin zeminini kaplayan renkli mozaik , ziyaretçilerden saklanmayacak . #Apollon tapınağının kalıntıları, Stoa'nın kalıntıları size daha az dikkat çekici görünmeyecektir . İkincisi, boyutu 11.3'e 16 metre olan kapalı bir revaktır. O zamanlar benzer yapılar, halka açık rekreasyon yerleri olarak tapınakların, pazarların yanına dikildi.


Sütunlardan çok uzakta olmayan bir bouleuterium'un parçalarıdır - idari yetkilerle donatılmış belediye meclisi (bule) toplantısı için sözde yer. Bu bulgu, Knidos antik kentinin yaşamındaki demokratik dönemler hakkında bir sonuca varmamızı sağlar.


Açık hava müzesinin ana özelliği, geçen yüzyılın 70'lerinde keşfedilen Afrodit tapınağının kalıntılarıdır. Bir zamanlar tanrıçanın efsanevi heykelinin bulunduğu yer burasıydı. Bugün sadece üzerinde yükseldiği küçük bir mermer kaide görebilirsiniz.


En doğru reprodüksiyon olarak kabul edilen heykelin Roma kopyası Vatikan'daki Pio Clementino Müzesi'nde saklanıyor. Orijinali British #Museum'da sergilenen Demeter heykelinin başına daha az üzücü bir kader geldi. Orada ayrıca bir mermer bloktan oyulmuş bir aslan figürünü de görebilirsiniz. Büyük deniz zaferine adanmıştı. İkinci bir mermer aslan daha vardı, ancak nakliye sırasında kayboldu.


Tepenin tepesinde, sahilin ve Knidos'un antik limanlarının panoramik manzarasına sahip olacaksınız.


Knidos Antik Kenti Ziyaret Saatleri


Böylece yaz dönemi 1 Nisan'da başlar ve 1 Ekim'e kadar sürer . Açık hava müzesi her gün 09.00 – 20.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


Kış dönemi 1 Ekim'de belirlenir ve 1 Nisan'da sona erer . Bu saatte kazılara her gün 10.00-16.00 saatleri arasında bakabilirsiniz. Kışın kasa, çalışma gününün bitiminden yarım saat önce, yazın - bir saat kapanır. Müzenin bir hediyelik eşya dükkanı var. Setin yakınında küçük bir restoran olan Knidos Restaurant'ı bulabilirsiniz.


Oraya nasıl gidilir?


Knidos, Datça ilinin 35 kilometre batısında, Türkiye kıyılarının güneybatı kesiminde yer almaktadır. Bazı gezilerin programına antik yerleşime bir ziyaret dahildir. Kural olarak Marmaris'ten başlarlar. Ayrıca bağımsız turistlerin bu tatil beldesinden açık hava müzesine gitmeleri de uygundur. Bunu yapmanın en iyi yolu bir araba ile, ancak başka seçenekler de var.


Otobüsle : Marmaris'ten Datça'ya 45 dakikada ulaşılabilir (otobüs İstanbul'dan hareket eder). Uçuşlar günde birkaç kez gerçekleştirilir.


İstanbul - Datça arası otobüs saatleri


Datça'ya Bodrum'dan arabalı vapurla da ulaşabilirsiniz. Gemi günde birkaç kez kalkıyor. Seyahat süresi yaklaşık 2 saat olacaktır.


Bodrum'dan Datça'ya feribot sefer saatleri


Knidos'a : Datça ilçesine vardıktan sonra yerel tren istasyonuna (otogar) gidin. Buradan antik kente günde birkaç kez minibüs seferleri yapılmaktadır. Programlarını yerinde öğrenmek daha iyidir.


Arabayla : Knidos yolu yer yer serpantin olacak. Marmaris'ten gidiyorsanız D400'ü takip edin. Reşadiye, Yaka, Yazıköy yerleşim yerlerinden geçeceksiniz ama Datça kenarda kalacak. Yolculuk Datça'dan yaklaşık 2 saat, yaklaşık 40 dakika sürecektir.


Taksiyle : Alternatif olarak taksiye binin . Datçi'de sunulan hizmetler arasında Taksi ve diğer servisler bulunmaktadır.Comments


bottom of page