top of page

Karavanla sürüş yapmadan önce bilmeniz gerekenler

Tam bir özgürlük içinde seyahat etmek istediğinizde bir karavan doğru seçimdir. Öte yandan, bazı insanlar için karavan kullanmak insanlar için karavan kullanmak korkutucu olabilir.

Bu durumda karavan kullanmayı tercih ediyorlar.

Bununla birlikte, bilmeniz gereken birkaç şey var karavanınızı çekme hakkında bilmeniz gerekenler. Gönül rahatlığıyla yola çıkabilmeniz için bilmeniz gerekenlere bir göz atalım.


Karavan çekmek için hangi ehliyet ve hangi araba?


Bir karavanı çekmek için B izninin yeterli olduğunu biliyor muydunuz? Bununla birlikte, bir şartla: karavanın ve otomobilin toplam toplam ağırlığının 3,5 tonu geçmemesi. Not: Karavanın brüt araç ağırlığı (GVW) 750 kg'dan az ise toplam 4,25 tona ulaşabilir.

Öte yandan, karavan 750 kg'dan daha ağırsa, ancak toplam GVWR 4.25 tondan azsa, B96 eğitimi gereklidir. Ve son olarak, GVW 4,25 ton aşılırsa, BE iznini geçmeniz gerekir.

Araba ile ilgili olarak, bir karavanla sürmek için bir aile arabası yeterlidir. Bir minivan ideal seçimdir. Önemli olan, iyi bir fren sistemine, güçlü tahrik gücüne ve mükemmel yol tutuşuna sahip olmaktır.

Genel bir kural olarak, yükselen ağırlıktan veya çeki demiri ağırlığından bahsettiğimize dikkat edilmelidir. Bu, ağır bir karavan için maksimum% 5 ve diğerleri için% 7 olmalıdır.Karavanınızla yola çıkmadan önce bazı ipuçları

Bir seyahate çıkmadan önce, yapılması gereken bazı kontroller vardır. İlk şey: arabanın ve karavanın lastiklerinin durumunu ve basıncını kontrol edin. Çünkü en ufak bir sorun ciddi felaketlere yol açabilir. Hem sizin için hem de diğer sürücüler için. Ayrıca ağırlığa da dikkat edin: kullanımı kolaylaştırmak için karavanınızda iyi dağıtılmalıdır. Trafik ışıklarının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Sigorta açısından, 500 kg'dan daha az bir karavanın araç sigortası sözleşmenize dahil edilebileceğini bilin. 500 ila 750 kg arasında, araba sigortanız tarafından kapsanmaya devam eder (ancak kayıt belgesine ve kaydına sahip olması gerekir). 750 kg'ın ötesinde, tamamen bağımsızdır.

Son olarak, bir karavana binmeyi planlayıp planlamadığınızı bilmeniz gereken son şey: yolda, fren yapmaktan kaçının ve mümkün olduğunca ani başlar. Bunun yerine, gerekirse, mümkün olduğunca yumuşak sollamayı ve motor frenlemesini tercih edin.

Bir karavan satın almak ister misiniz? Yeni karavanlar ve kullanılmış karavanlardan oluşan reklamlarımızı keşfedin!Comments


bottom of page