top of page

KARAVANIN VAROLUŞ HİKAYESİ


Son yıllarda popülerliği hızla yükselen karavanın günümüze kadar hangi evrelerden geçtiği, ilk ne zaman keşfedildiği, hangi amaçla kullanıldığı tam olarak bilinmemektedir.

Karavan;

15.yy 'da Birleşik Krallık'ta yük taşımak amacıyla üretilmiştir. 19.yy'da atlar tarafından çekilen portatif ev olarak günümüzdeki görümüne yakın bir form verilmiştir. ilk lüks karavan ise Dr. William Gordon Stables tarafından 1885 yılında tasarlanmıştır. Dr. William Gordon Stables tasarladığı ilk karavanda maun ve akçaağaç kullanmıştır.

"The Wanderer" olarak adlandırdığı ve 5.5 metre uzunluğunda olan karavan, Berkshire'dan İskoçya'daki Inverness'e ilk yolculuğunu yaptı. İlk yolculuğunda bir piyano, bir kitaplık, bir porselen taşıdı.

Bu başarılı taşıma işlemi bittikten sonra zengin ve üst sınıflar arasında popüler hale geldi. Bu popülerlikten sonra 1901 yılında Karavan Kulübü kuruldu.


Ticari gezi karavanı 1. Dünya Savaşı'ndan sonra 1919'da piyasaya sürüldü ve ABD' de büyük ilgi gördü. Yine zengin kesim tarafından çok tercih edildi. Karavan üreticileri her sınıfa uygun olması için 1930'lar da uygun fiyatla üretilmeye başladı.


1937'de "Car Cruiser" firması, daha modern daha hafif malzemeler kullanarak yeni bir model pazarlamaya başladı. 2. Dünya Savaşı sırasında çıkan ekonomik problemler nedeniyle üretimin durdurulması ve yine o dönemde ortaya çıkan benzinin karne işlemi ile temin edilmesi 1940'larda karavan endüstrisini etkiledi fakat insanların karavana olan taleplerini etkilememesi pazarı tamamen değiştirdi ve savaş sonrası karavan satışlarında patlama yaşandı.

Dünyaca ünlü "Sprite" modelinin öncüsü olan "Streamlite Rover" 1948'de geliştirildi ve sektörün daha da yükselmesine neden oldu. Hafif, dayanıklı ve ucuz olmasının yanında içerisine mutfak, duş ve oda eklenerek konaklamaya da uygun hale getirildi.

Günümüzde ise daha fazla alan sağlamak amacıyla kabinlerin eklenmesi, donanımının geliştirilmesi, çekme karavanın yanı sıra motorlu karavanların üretilmesi daha çok tercih edilmesine neden oldu.

Doğa ile iç içe konaklama imkanı sunması, seyahat kolaylığı, konaklama süresince yaşanılan deneyim karavan kültürünün hala gelişmekte olmasını sağlamaktadır.Comentarios


bottom of page