top of page

KARAVANI ÇAMURDAN ÇIKARMAK


Karavanla yaşanabilecek en kötü durumlardan bir tanesi karavan tekerleklerinin çamura saplanmasıdır. Bu yazıda çamura saplanma durumunda yapılacaklar listelenmiştir.

  • Karavandaki yolculardan yardım eli Karavanda yalnız olmayacak kadar şanslıysanız, siz gaza basarken aracınızı itmeleri için yolcularınızdan yardım istemelisiniz. Şanslıysanız, birkaç sürücü daha yardımınıza gelebilir.

  • Karavanın tekerleklerinin etrafında boşluk bırakın Ön ve arka lastiklerin etrafındaki yolu temizlediğinizden emin olun. Ayrıca tekerleklerin altında biriken çamuru çıkarmayı da unutmamalısınız.

  • Karavanın tekerleklerinin tutuşunu artırın Gerekli donanıma sahip değilseniz, lastiklerinize daha fazla yol tutuşu sağlamak için ahşap, karton, taş ve hatta arabanızın paspasını kullanabilirsiniz. Ancak uygun olmayan nesnelerle aracınızın lastiklerine zarar vermemeyi unutmayın.

  • Lastiklerinizi biraz havalandırın Daha az şişirilmiş tekerlekler, karavanınızı temizlemek için minimum mesafe boyunca iyi çekiş sağlar. Ancak, kısa süre sonra onları tekrar şişirdiğinizden emin olun!


Comments


bottom of page