top of page

KARAVANDA TELEMATİK KULLANIMI


Telematik,kelime anlamı olarak enstrüman panelinde bulunan disiplinler arası bir bölgedir yani aracın direksiyonun yanındaki paneldir.

İşlevsel olarak ise;

Uzaktaki nesneleri kontrol etmek amacıyla veri gönderip alma, hareket halindeki araçların takibini yapma, navigasyon uydu sistemi teknolojilerini içermektedir.

Ayrıca;

Acil yardım

Otomatik çarpışma bildirimi

Araç teşhisi

Yol yardımı

Medya akışı

Araç teşhisi

Metinin yer aldığı ekran donanımlarına da sahiptir.

Yurt dışında yapılan araştırmalara göre telematiğin uygun fiyatlı olması karavan sigortası yerine daha çok tercih edildiğini göstermektedir.

Karavan sigortasında yukarıda yer alan telematik donanım ve görevleriyle eş poliçeler bulunmaktadır fakat oldukça maaliyetlidir. Sigortanın her yıl yenilenmesi gerekirken telematikte zorunluluk bulunmamaktadır.

Telematiği sigorta sistemi gibi kullanmak mümkündür. Kara kutu dengeleme olarak adlandırılan telematik tabanlı sigorta poliçeleri, bir sürücünün aracına, sürüş şeklini kaydedecek küçük bir cihaz taktırması yeterlidir. Uçaktaki kara kutuya benzer şekilde, telematik cihaz hızı, kilometreyi, kullanım saatlerini ve bir aracı sürmekle ilgili diğer bir çok unsuru izleyebilme avantajı sağlamaktadır.

Karavan sigortalamaya alternatif bir çözüm olsa da karavanınızı sigortalatmak sadece çalınmaya karşı değil tüm olumsuzluklara karşı karavanınızı koruyacaktır.


Comments


bottom of page