top of page

KARAVAN YOLCULUĞUNA BAŞLAMADAN HEMEN ÖNCE YAPMANIZ GEREKENLER
Karavanla yolculuğa çıkmadan önce yapacağınız her kontrol sizi zaman kaybı, iş yükü ve stresten koruyacaktır. Ayrıca ıssız bir alanda zor anlar yaşama riskini de ortadan tamamen kaldıracaktır.

Yola çıkmadan önce;

  • Sıvı seviyelerini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Karavanınızda yeterli miktarda cam yıkama suyu, soğutma suyu ve yağ bulunduğundan emin olmanız gerekmektedir. Yağ çubuğunu karavanınız düz bir zemindeyken kontrol etmeye özen göstermelisiniz.


  • Karavan enerji sağlayıcıları ve pil kontrolünü asla atlamalısınız.

Karavanın iki bataryaya sahip olması gerekmektedir. Biri motoru harekete geçirmek diğeri ise konaklama esnasında ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamak içindir. Her iki bataryanında şarjının dolu olmasını sağlamanız gerekmektedir. Boş bataryalar için, karavandaki dahili voltmetreyi veya batarya terminallerinden bir multimetreyi kullanabilirsiniz. Akü 12,4 volt veya daha düşük bir voltaj gösteriyorsa, deşarj durumundadır ve bu durumda bırakılırsa hasar görür. 12,7 ve üzeri bir voltaj, pilin tamamen dolu olmasını sağlayacaktır.

Pil kontrolünde ise pillerin durumunu kontrol edip, pil kutusu çevresinde çatlaklar, şişkinlikler,yarıklar ve herhangi bir sıvı izi olup olmadığına kontrol etmeniz eğer pil hasarlı ise mutlaka mutlaka değiştirmeniz gerekmektedir.

  • Lastik kontrolü hayati önem taşımaktadır.

Karavan lastiklerinizin iyi ve yola çıkmaya uygun durumda olması önemlidir.

Lastik duvarlarının dışını ve lastik sırt deseninde en az 1,6 mm diş genişliği % 75 olup olmadığını kontrol etmeli , lastiklerin yaşı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Lastiklerin 5 veya 7 yaş arasında değişmesi gerekmektedir. Lastiğin yan tarafındaki dört sayıya bakarak yaşı bulunabilinir. Yedek lastik dahil tüm lastiklerinizin basıncını kontrol etmeli ve sürekli kontrol etmek için rahatlık sağlayacak basınç monitörü kullanmalısınız.

  • Araç kablo sistemini incelemelisiniz.

Aracın kablo sisteminde yarık, incelme, fişlerde sorun varsa tamir etmek sorunu çözmeyecektir. Mutlaka yenisi ile değiştirmeniz gerekmektedir.


  • Gaz kontrolünü atlamamak gerekiyor.

Karavanın ocağını ve fırınını açarak alevin rengini kontrol etmeniz gerekmektedir. Mavi alev her şeyin yolunda olduğunu, sarı ve farklı alev renkleri ise bir sorunun olduğunun göstergesidir. Mutlaka bir uzmana kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Ayrıca gaz hortumlarını da gözden geçirmenizde büyük yarar vardır. Tarih damgası beş yılı geçtiyse ve hasarlı ise mutlaka değiştirmeniz gerekmektedir.Yoldayken gazın kapalı, tüplerin sabit olduğuna emin olmalısınız.

  • Yol ışıklarının çalışır vaziyette olması gerekmektedir.

Karavan çalışırken, farların, yan lambaların, göstergelerin, sis farlarının ,fren ampüllerinin ve sistemlerinin sorunsuz olduğundan emin olmanız gerekmektedir.


Comentários


bottom of page