top of page

KARAVAN TEMİZLİĞİ; EKSİKSİZ REHBER


Karavanınızı mükemmel durumda tutmak için düzenli olarak bakım ve basit temizlik müdahaleleri yapmak iyi bir uygulamadır, basit kurallara uyarak yeni yolculuklarda bizi takip etmeyecek olan kampçının uzun ömürlü olmasını sağlayabiliriz.

Bu nedenle temizlik sadece estetik bir faktörle bağlantılı değildir, aynı zamanda tüm minibüsler, yarı entegre, karavanlar ve karavanlar için düzenli olarak izlenmesi gereken gerekli bir önlemdir. Tüm atmosferik etkenler üst yapının yaşlanma sürecini hızlandırabilirken, toz veya yetersiz bakım iç kısımda ciddi hasara neden olabilir.

Ayrıca, karavanınızın bakımı ve temizliği , sağlık durumunu dikkatlice kontrol etmenizi sağlar.


Aslında karavanımızı yıkarken boyanın ne durumda olduğunu, contaların hala elastik olup olmadığını veya vida ve cıvataların sıkılmasının gerekip gerekmediğini anlarız. Ve yine, lombozların veya bacaların sızdırmazlığı iyi durumdaysa veya pas metal aksamları etkilemeye başladıysa.

İçeride, bir mobilya parçasının yapıştırılması veya bir menteşenin sıkılması gerektiğinde, su sızmasının ilk belirtilerini görebiliriz.

Kamp aracının dışı nasıl temizlenir

Tabii zamanı müsait ve amaca uygun donanımlı bir mekana sahip olmak , kapıları, pencereleri ve lombozları kapattıktan sonra, suyla seyreltilmiş araba şampuanı dış yıkama için uygun olacaktır. Boyut göz önüne alındığında, kendinizi bir katlanır merdiven ve bir sert fırça ile donatmak daha iyidir : su için kullanılan kauçuk hortuma bağlanacak yerleşik bir su jeti olan mükemmel olanlar. İşte önerilen bazı aksesuarlar. Dikkat: Dumanla doymuş suyun dışarı akışı nedeniyle duvarlarda siyah damlamalar varsa, çizgileri ve lekeleri inatçı kirler için birçok yağ gidericiden biriyle işlemden geçirmeniz veya kampçıların ve karavanların duvarları için özel bir tane kullanmanız önerilir.

Gövde ve contalar arasına girebilecek ve kampçı birkaç yaşındaysa daha da kötüsü, çok güçlü bir su jeti kullanmamaya dikkat edin ; karavan.

Karavanı hafif eğimli olarak park etmek , suyun akışını ve kurumasını kolaylaştıracaktır. Karoseri cilalamak istiyorsanız , araba cilaları GRP duvarlar için bile mükemmeldir. Daha titiz olanlar için bir ipucu, aynı zamanda kampçılar için de mükemmel olan fiberglas tekneleri cilalamak ve korumak için özel ürünler var. Pencere contaları, silikon gres veya Vazelin gibi kauçuk parçaların çatlamasını ve sertleşmesini önlemek için uygundur.

Plastik parçalar, düşük kaplamalar veya tamponlar için, her türlü opaklığı koruyan ve ortadan kaldıran özel ürünler piyasada mevcuttur. Pleksiglas camları temizlemek için mutlaka alkol, tiner veya asetondan uzak durmalı ve su ve şampuanla yıkandıktan sonra nemli bir bez veya deri ile kurulanmalıdır. Her türlü çizik , çok ince taneli aşındırıcı macunlarla giderilebilir.

Veranda için, su ve deterjan kalıntılarını önlemek için biraz eğimli bırakarak tamamen açmanız gerekecek ve uzatılabilir fırça yardımıyla hem alt hem de üst yüzeyleri sabunlayıp durulayacaksınız.

Karavan temizliği ile ilgili pratik videoları izlemek için sizleri bir süre önceki bu haberi okumaya davet ediyorum https://karavan temizleme videosu

Kampçının iç kısmının bakımına ilişkin tavsiyeler

Şimdi araç içerisinden geçelim burada su izi olup olmadığını kontrol ederek açıklıkların contalarının sıkılığını kontrol etmek mümkün olacaktır.


Rutin olarak kullanılan mobilya ve döşemelik deterjan köpüğü ürünleri, karavan içi için bile herhangi bir karşı koşula sahip değildir. Duvarlar ve çatı , emici olmayan bir malzemedeyse, sabun ve su ile tedavi edilebilirken, kalıcı lekeler veya yapıştırıcı izleri alkol veya yağ ile çıkarılabilir.

Zemini yıkamaya başlamadan önce, her köşeye ulaşmaya çalışarak elektrikli süpürgeyi son derece dikkatli bir şekilde geçirmeniz önerilir . ardından su ve sabunla temizleyerek devam edin ve sonunda cila ile bitirin. Bunun için tüm yüzeylerin bakımı için kauçuk ve diğer sentetik malzemelerden yapılmış kendi kendine parlatan bir mum veya saman renginde yağ ve %50 alkol solüsyonu öneriyoruz. N on asla muşamba zeminde sert deterjanlar veya aşındırıcı temizleyiciler kullanmayın .

İçin paslanmaz çelik evye, lavabo ve tuvalete plastik kalıpta, aşındırıcı veya contalar zedeleyecek da ağartıcı veya ağartıcı kullanmayın.

Belirli ürün var parlatmak paslanmaz çelik yüzeyler Lysoform tuvalet için en uygun süre,.

Su depolarının hijyeni

Açık ve gri su tankları (araç kullanılmamış ve depolama ise) ile durulandıktan sonra boş olması gerekir antibakteriyel sıvı .

Tahliye vanaları, böceklerin veya küçük hayvanların girmesini önleyecek şekilde kapatılmalıdır. Öte yandan, kalkışa hazırsa, temiz su deposuna bir miktar anti-fermantasyon eklenmesi tavsiye edilir (ancak gri olanlar için de yararlıdır).

Siyah su deposunda, antibakteriyel sıvı ile yıkandıktan sonra , içinde bir miktar arıtılmış su bırakılması ve böylece tahliye contasının korunması tercih edilir .

Buzdolabının temizliği su ve sirke ile yapılmalı, daha sonra durulanmalı ve kurutulmalıdır. Kullanılmadığı takdirde küf ve kötü koku oluşumundan kaçınarak açık bırakılması tavsiye edilir. Buzdolabındaki soğutucu karışımının verimini uzatmak için, uzun süre kullanılmasa bile zaman zaman çalıştırılması tavsiye edilir. Araç depoda ise her zaman borular, pompa ve şofben dahil su deposunun boşaltılması şarttır. bu sayede ileride donma veya bakteri oluşumundan kaynaklanan kırılmaların önüne geçilmiş olacaktır.

Comentários


bottom of page