top of page

Karavan Park Ayakları. Destek Yüzeyini Arttırmanın Önemi


Karavan park ayakları , adından da anlaşılacağı gibi, karavanınızın dinlenme süresi boyunca destek sağlama, lastiklere etki eden ağırlığı azaltma ve park etme sırasında stabiliteyi artırma işlevine sahiptir.

Not: Karavanımızı dengelemek için park ayaklarının kullanılmaması gerektiğini unutmamalıyız, bunun için takozlar var! Örneğin karavanımızın tekerleklerini kaldırarak ayaklara çok fazla kuvvet uygulanması, bu işlem çerçevenin deformasyonuna yol açabileceğinden tavsiye edilmez.

KARAVAN PARK AYAKLARI: DESTEK YÜZEYİNİ ARTIRMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?


Artık karavan park etme ayaklarının rolünü tespit ettiğimize göre, daha yüksek bir destek yüzeyine sahip olmalarının neden önemli olduğunu ayrıntılı olarak görelim .

Kampa gittiğimizde sahada bulunan arazi tipinin her zaman farkında olamayız. Çim dikilmiş sahalar, kum üzerinde sahalar, çakıl üzerinde sahalar bulunan kamp alanları bulabiliriz ve bu nedenle karavanın park ayakları her zaman sabit bir destek yüzeyi sağlamak için yeterli olmayabilir.

Olası bir fırtınayı da düşünün, sahamızın zemini nasıl kuruyacak?!? Karavanımız sabit mi kalacak yoksa sallanacak mı?!?

KARAVAN PARK AYAKLARI: DESTEK YÜZEYİNİ ARTIRMAK İÇİN 3 ÇÖZÜM

Karavan park ayaklarının destek yüzeyini artırmak için çeşitli çözümler vardır , bazıları bunu kendiniz yapar ve diğerleri daha yenilikçidir.

İşte liste:

  • odun parçaları

  • Mobil kırılmaz tabanlar

  • Ayağa sabitlenmiş kırılmaz tabanlar

ODUN PARÇALARI

Ayaklar için destek yüzeyi olarak ahşap kalasları kim kullanmamıştır?


Artıları: Tipik neredeyse sıfır rota karavan aksesuarıdır

Eksileri: Karavanı her yerleştirdiğinizde, karavan park ayaklarının altına ahşap kalaslar yerleştirmeniz gerekir. İşiniz bittiğinde temizlemeniz gerekiyor, saklama bölmesinde yer kaplıyorlar ve kullandıkça deforme oluyorlar.


MOBİL KIRILMAZ TABANLAR


Artıları: harika ürünlerdir, oldukça ucuzlardır.

Dezavantajları: Plakaları karavan park ayaklarının altına her yerleştirmeniz gerektiğinde, İşiniz bittiğinde onları temizlemeniz gerekir ve yine de eşya dolabında yer kaplarlar.

AYAKLARA SABİTLENMİŞ KIRILMAZ TABANLAR

Karavan park ayaklarına sabitlemek için ağırlık, boyut ve sabitleme şekline göre değişen çeşitli tiplerde kırılmaz aparatlar vardır .


Artıları: Hareket halindeyken takılı kalırlar ve her zaman kullanıma hazırdırlar, harika ürünler ve ucuzdur.

Dezavantajları: Bildiğiniz ve kullandığımız bazı modeller sürüş sırasında karavanın park etme ayağına sabit kalmıyor, sürekli salınım yapıyor .BÜYÜK AYAK DESTEK TABANI

Onlara sahip olmasak bile, karavan park ayakları için destek tabanı söz konusu olduğunda Big Foot mükemmel bir ürün olarak görüyoruz ve şimdi size nedenini ayrıntılı olarak açıklayacağız.


İlk bakışta yaptıkları iş yukarıda bahsettiğimiz ayaklara sabitlenen kırılmaz tabanlarla aynı gibi görünüyor ama öyle değil...

Destek yüzeyi daha büyüktür, 20 x 18 cm'ye eşittir ve destek tabanının kaymaması veya batmaması için yüzeyin "kavramasını" artıran eğimli nervürlerle donatılmıştır .


1250 kg maksimum statik yüke sahiptirler ve bu nedenle çift dingilli veya yüksek kütleli karavanlar için de idealdirler.


Yukarıda bahsedilen destek tabanlarından farklı olarak , karavan hareket halindeyken Büyük Ayak sallanmaz ve çıkıntı yapmaz, bu sayede yükseklikte yerden tasarruf sağlar (alt gövdeye mükemmel bir şekilde yapışır).

Big Foot pazardan sonra Stabiel ve Premium desteklere monte edilebilir .

Yapım yılı 2001'den başlayarak, park ayakları kurulum için deliklerle birlikte hazırlanırken, karavanlar için park ayaklarında 2000 yılına kadar bu delikler daha sonra talimatlara göre yapılmalıdır.


Comments


bottom of page