top of page

KARAVAN MANGALININ TARİHİ


Ateşte yemek pişirmek, ızgarayla aynı zamanda doğan bir fikir değil, ilkel kökleri 1.8 milyon yıl öncesine dayanıyor. Homo Erectus aslında kendi yemeklerini pişirmek için ilkel aletleri ve ateşi kullanabilen ilk insansıydı ve atalarımızın mağara duvarlarındaki deliklerde etleri nasıl kavurduğuna dair mağara duvarlarındaki resimler sayesinde bize ulaşan tanıklıklara sahibiz. zemin. Bu nedenle barbekünün bir anlamda insanlık tarihi ile paralel olarak geliştiği söylenebilir.

Barbekü veya Barbacoa

Gerçekte aynı şeydir: ilk kelime ikinciden türetilmiştir. Barbacoa, İspanyol kaşif Gonzalo Fernández De Oviedo y Valdés tarafından 1526'da sözlüğe eklenen İspanyolca bir terimdir. Buna karşılık, kök muhtemelen Karayipler'deki Arawak halkı tarafından kullanılan barabicu'dan türetilmiştir. Tarihimizin bu noktasında, et pişirmek, şimdi bildiğimize benzer bir uygulama haline gelmişti: Orta ve Güney Amerika'da dolaşan ilk Avrupalılar, yerel halkların eti çubuklarla şişleyerek veya ızgaralardan yapılmış ızgaralara yerleştirerek kavurduğunu fark ettiler. Odun. Eti baharatlarla baharatlamak veya aromatik bitkilerin yapraklarına sarmak da yaygındı.


modern barbekü


Kömür kullanarak ızgara yapmak için ilk cihaz, 1921'de Henry Ford tarafından Thomas Edison'un bir çizimi üzerine yapılmış gibi görünüyor, hayatımızı daha rahat hale getiren ancak belki de bulmayı hayal bile edemeyeceğimiz birçok icat için iyi bildiğimiz iki karakter. Barbekü dünyasıyla ilişkilendirilen!Dünyadaki birçok ülke, farklı isimlerle yavaş yavaş özel ızgara teknikleri geliştirdi: sadece Arjantinli asado veya Brezilya churrasco'sunu düşünün. açık havada yemek pişirmek.

Comments


bottom of page