top of page

KARAVAN KAMPINDA YAPMAMANIZ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR


Karavan kampı esnasında yapılması, eklenilmesi, çıkarılması gereken donanım ve hareketleri sitemizde bulunan yazıların pusulasında öğrenmiş bulunmaktasınız. Devamı gelecek olan "karavan dipnotları" yazılarımıza karavan kampı esnasında yapmamanız gereken bazı önerileri de eklemek istedik.

Karavan kampını ister yalnız bir arazide ister resmi bir kamp alanında yapsanız da kişisel ve çevresel güvenliğinizi sağlayacak kurallar bulunmaktadır.

  • Karavanın gri su deposunu gösterilen alan dışında hiç bir yere boşaltımını yapmamanız gerekmektedir. Bu doğrudan başkalarının dolaylı olarakta sizin sağlığınızı etkileyecek riskli bir durumdur. Çevreye ve insanlara saygılı davranmak her yerde geçerli olan bir kuraldır. Bu kuralı ihlal edenleri uygun bir dille uyarmak gerekmektedir.

  • Karavan içerisinde bulunan ocağı uykudan hemen önce kullanmamalısınız. Akşam yemeğinizi karavanda pişirecekseniz uyku saatinden en az dört saat önce pişirme eylemini sonlandırmanız ve karavanı iyice havalandırmanız gerekmektedir. Karavan ocağı gazla çalışmaktadır. Karavanın içerisi minimal bir alana sahip olduğu için gaz yayılımı risk oluşturabilmektedir. Güvenliğiniz için pişirme eylemi sonrası gazın kapalı olduğundan ve sızıntı olmadığından mutlaka emin olmalısınız.

  • Karavan kampı alanında ortak bir ateş alanı yoksa her gün başka bir alana ateş yakmamalısınız. Belirlenen ateş alanı yoksa kendinize uygun, dumanından etrafın rahatsız olmayacağı bir alan belirleyip kamp alanı boyunca aynı yeri kullanmalısınız. Ateşin kendi halinde söneceği kanısıyla oradan uzaklaşmamalı kontrol altında söndürmeli ve söndüğünden emin olmalısınız. Çevrenizdeki ağaçların ve ya karavan ve çadırların zarar görmemesi için dikkatli davranmalısınız.

  • Bilmediğiniz mantar ve bitkileri yememelisiniz. Doğadan yemek malzemesi toplamak sonucu kötü bitecek bir deneyim olabilir. Mantar ve bitkileri iyi tanımanız gerekmektedir. Hatta garantili davranarak yemek malzemelerinizi manav ve marketlerden temin etmelisiniz.

  • Doğa içerisinde yer alan kamp alanı gündüz olduğu gibi gece dost olmayabilir. Hava karardıktan sonra karavan içerisinden ve çevresinden uzaklaşmamalısınız. Tehlikeli bir hayvan veya durumla karşılaştığınızda karavana girerek kapıların kilitlendiğinden emin olmalısınız.

  • Şehir hayatında yapamadığınız mangalın acısını her gün mangal yaparak çıkarmamalısınız. Temiz hava ile değişen metebolizma ve bağışıklık sisteminizi bir de beslenme alışkanlığınızı değiştirerek zorlamayın. Mangal yanında mutlaka sebze ve meyvelere de yer verin. Karavan kampınızı sürekli mide sorunlarıyla mahvetmek istemeyeceğiniz için dengeli ve düzenli beslenin.

  • Belirtilmiş içme suyu alanı dışında başka bir yerden tatlı su temini yapmamanız gerekmektedir. Su zehirlenmesi hayati risk taşımaktadır.

  • Kamp alanında bulunan enerji kaynaklarına güvenerek akü ve pilleri boş bırakmamalısınız. Yoğunluk veya enerji arızası kamp keyfinizi bozacaktır. Akü ve pillerin dolu olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Karavan kampı esnasında da evinizdeki kurallar geçerlidir. Karavan tatilinde dikkatli olmak sizin ve ailenizin güvenliği için çok önemlidir. Hassas olunması gereken noktaları iyi bilmek ve belirlemek gereklidir.

bottom of page