top of page

KARAVAN KABLOLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER


Karavan konusunu daha yoğun bir şekilde ele alırsanız, ev kablolarında kullanılan kabloların araç yapımında kullanılan kablolara göre çok daha ince olduğunu hemen fark edeceksiniz. Kablonun çekirdeği bir teldir. Daha kalın kabloların aslında evlerde kullanılması gerektiği düşünülebilir, ancak durum böyle değil. Sabit hatların (evde kullanılanlar gibi) genellikle eğlence araçlarında kullanılmasına izin verilmez, çünkü aracın sürekli hareket etmesi nedeniyle kopabilirler . Bükümlü tel sadece esnek değildir ve hasar görmeden bükülebilir, aynı zamanda daha geniş bir yüzey alanına sahiptir. Tel kullanımı;

Şimdi A'dan B'ye ne kadar elektrik göndermek istediğimize bağlı. Yalnızca düşük voltajlı tüketiciler kullanırsak (mobil yönlendirici, cep telefonu şarj cihazı vb.), kablolar ince olabilir. Ancak invertör veya akü gibi güçlü tüketicileri akülere bağlarsanız, yangınları önlemek için kablo kesitlerinin yeterli olmasına dikkat etmeniz zorunludur .


Karavan kabloları | pilden pile; 2 adet pil veya lityum pil bağlayabilmek için pillerin/akümülatörlerin doğrudan yan yana yerleştirilmesi gerekir yani kablo mümkün olduğunca kısa olmalı ki kalın kablolar kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Normalde en az 35 mm² olan kabloların döşenmesi önerilir. Piller arasında daha uzun mesafeler varsa (başka türlü mümkün değilse!) Veya daha güçlü piller için 50 mm² kalınlık gereklidir. İnternette kablo kesitli bilgisayarların saygın sağlayıcıları vardır . Bu durumda, daha kalın kablolar daha az güç kaybı sağlar ve aşırı ısınmaya karşı koruma sağlar.

Karavan kabloları | aküden invertöre İnvertörler (INV) , 12 voltluk pil gücünüzü 230 volt bazında normal ev elektriğine dönüştürür. Bu, akünün invertöre çok yüksek akımlar iletmesi gerektiği ve bu nedenle de akünün yakınına kurulması gerektiği anlamına gelir.

  • Hat kayıplarını telafi edin ve

  • mümkünse kablonun kalınlığının elden çıkmasına izin vermemek

Bu nedenle, genellikle yetkin bir yardım almanızı veya bu işi doğrudan profesyonellerin ellerine bırakmanızı öneririz.


Karavan kabloları | genellikle ϟ aracın içinde;

Telli tel kullanmaya ek olarak, bağlı tüketicilere her zaman dikkat etmek önemlidir. Ampul gibi daha küçük tüketiciler için, örneğin su pompaları vb. gibi daha büyük tüketicilere göre daha ince bir kablo kullanılabilir. Kablo kesiti hesap da burada vazgeçilmez bir araçtır. Tüm kablolar, hiçbir yerde bükülmeyecek veya aşınmayacak şekilde döşenmelidir. Elektrik alanlarında güvenlik için gerekli olan kablo uçlarının lehimlenmesi veya kablo pabuçları ve kablo uç kovanlarının kullanımı gibi elektrik tesisatları ile ilgili temel bilgileri yetkili bir yerden alınız. Elektrik bağlantılarınızın gerekli standartları karşıladığından kesinlikle emin olmalısınız!

Kıyı gücü için bağlantı kablosu maksimum 25 m Aksesuar mağazalarında veya hırdavatçılarda farklı kullanımlar için kablo makaraları bulabilirsiniz. Temel olarak ev tipi kablo makaralarının sadece ev için uygun olduğu, karavan için uygun olmadığı söylenebilir . Kamp alanındaki kablolar , aracı kıyı elektriğine bağlamak için 25 metreden uzun olmamalıdır . Kablo kalınlığı, ev tipi kablo makaralarınızdan önemli ölçüde daha büyüktür, bunun nedeni aşağıdaki gibidir: Burada çok yüksek akımlar uzun mesafelere taşınır ve bu nedenle hatlar ısınır . Kablolar kalındır ve kovan olup optimize için dış mekan kullanımı nedeniyle kalınlığına ve malzeme için bir seçim . Araca fiş bağlantılarının bulunduğu kablo tamburunun kendisi, neme ve neme karşı özel olarak korunmalıdır . Ayrıca kablo makarasını yağmurun direkt olarak çarpmaması ve kısa devreye neden olmaması için aracın altına yerleştirmenizi öneririz . Bu nedenle CEE fişleri satın alırken (kıyı bağlantısı olan kablo makarasını araca bağlamak için) kablo uzunluğunun kablo makarasının aracın altına yerleştirilebilecek şekilde seçilmesine dikkat ediniz. En iyi ipuçları:

  1. Çatıda yeterli güneş enerjisi ve depolama kapasitesini yanınızda bulundurmalısınız, çünkü park ve kamp alanlarındaki en iyi yerler genellikle en yakın elektrik bağlantısından çok ama çok uzaktadır. Evet, kendi kendine yetebiliyorsan kamp alanlarında da buna değer .

  2. Aşırı ısınmaması ve kablo makarasının yanmaya başlaması için kablo makarasını her zaman tamamen açın.

  3. Kabloları düzenli olarak kontrol edin, çünkü üzerlerinden geçen kamp araçlarının zarar görmesi risk oluşturur.


Comments


bottom of page