top of page

Karavan buzdolabı: 12V, gaz veya 230V?

Updated: Feb 13, 2022

Şahsen , mobil ev buzdolabımız olmadan yapmak istemiyoruz . Çünkü hem yazın serin suyu hem de yemek artıklarını dondurabilme ihtimali gözümüzde altın değerinde. Ancak özellikle kampa yeni başlayanlar, seçim yaparken hızla birçok soru işaretiyle karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle cihazların nasıl çalıştığını ve sorunsuz bir şekilde çalıştırabilmeniz için neye ihtiyacınız olduğunu genel olarak anlatmak istiyoruz . Ayrıca paranın değerine de bir göz atıyoruz.


Mobil ev için hangi buzdolabı?

Mobil evinizi veya karavanınızı bir buzdolabı ile donatmak istiyorsanız , çok çeşitli kamp buzdolapları ile karşı karşıyasınız. Bazıları 12V ile çalışır , diğerleri 230V bağlantı gerektirir ve yine bazıları gazla çalışır . Çok fazla uzmanlık bilgisi olmadan size en uygun modele hızlı bir şekilde karar verebilmeniz için, bu kılavuzdaki çeşitli seçeneklere, avantajları ve dezavantajları ile daha yakından bakmak istiyoruz.

Not: Yazımızdaki bilgiler her zaman 25°C civarındaki bir dış sıcaklıkla ilgilidir.

Kamp buzdolabını 12V ile çalıştırın Kompresörlü buzdolapları en yaygın olarak mobil evlere kurulur ve daha sonra yerleşik ağ üzerinden 12V ile çalıştırılır. En büyük avantaj muhtemelen açıktır, çünkü zaten mobil evde zaten 12V var, bu nedenle güç sistemini artırmaya veya dönüştürmeye gerek yok. Ancak bunun da bir bedeli var. Özel 12V kamp buzdolapları, muhtemelen karavana kurulabilecek en pahalı çeşittir. Güç tüketimi kompresör buzdolabı Şimdi 12V ile kamp buzdolabının güç tüketiminin ne kadar yüksek olduğunu belirlemek istiyorsak, önce üreticiden gelen bilgilere ihtiyacımız var. Bir örnekle çalışmak için Dometic CoolMatic CRX50'yi ele alalım . Burada üretici 24 saatte 0,26784 kWh güç tüketimini belirtiyor . Bunu Ah'a çevirebilmek için aşağıdaki formülü kullanırız:

  • kWh'den Wh'ye dönüştürme: 0,26784 * 1000 = 267,84 Wh

  • Ah cinsinden tüketim: 267,84 Wh / 12V (akü voltajı) = 22,32 Ah.

Yani 12V kamp buzdolabının güç tüketimi günde 22.32 Ah civarındadır.

Gazlı RV buzdolabı

Bu varyantı kullanıyoruz. Emici buzdolabı gaz veya elektrikle çalıştırılabilir, ancak elektrik çalışması kıyı gücüyle sınırlandırılmalıdır (güç tüketimi çok yüksektir). Ancak çoğu RV'de ısıtıcıyı veya gazlı ocağı çalıştırmak için hala gaz bulunduğundan, buzdolabını da gazla çalıştırmak mantıklıdır.

Ancak bu bağlamda, emicinin yüksek dış sıcaklıklara karşı biraz daha hassas tepki verdiğini belirtmek önemlidir. Daha sonra bizimkini bir fanla destekledik ve böylece 40 derecelik bir dış sıcaklıkta bile hala soğuk suyumuz oldu.

Bu buzdolabı ile aşırı eğimli park etmekten de kaçınmalısınız.

Emicileri elektrikle çalıştırın

Absorber buzdolabı, gazla çalıştırılmasının yanı sıra elektrikle de çalıştırılabilir. Bu, halihazırda kamp alanındaysanız ve kıyı gücüne bağlıysanız idealdir. Bu şekilde biraz gaz tasarrufu yapabilirsiniz. Bununla birlikte, emicinin güç tüketimi çok yüksek olduğundan, bunu güneş yardımıyla bağımsız olarak yapmak istiyorsanız, elektrikle çalışma buna değmez. Buna göre, bu kamp buzdolabı, elektrikle çalışmaya yalnızca sınırlı ölçüde uygundur.

Elektrik ve gaz tüketimi emici buzdolabı

Karşılaştırmalı bir değere sahip olmak için, absorpsiyonlu buzdolabının gaz tüketiminin ne kadar yüksek olduğuna bakmak da mantıklı. Hesaplama için bir örnek olarak , 141 l, 30 mbar Thetford N4145A absorpsiyonlu buzdolabını alıyoruz . Burada veri sayfasındaki tüketim 24 saatte 420 g gaz olarak verilmektedir. Absorberin güç tüketimi 24 saatte 4 kWh'dir ve bu kompresörden önemli ölçüde fazladır. Bu, elektrikle çalışırken soğurucunun neden dezavantajlı olduğunu gösterir.

Şimdi normal bir gaz şişesinde 11 kg gaz olduğunu düşünürsek, sadece buzdolabını kullanırsanız yaklaşık 26 gün idare edebilirsiniz .

Mobil evde 230V ile normal bir buzdolabı çalıştırın

Karavanınızda özel bir kamp buzdolabı istemiyorsanız, yine de normal bir ev tipi buzdolabı satın alma seçeneğiniz var. Bunun büyük avantajı, genellikle kamp alanındaki varyanttan çok daha fazla alan sunması ve fiyatların çok daha düşük olmasıdır. Ancak, 12V veya gaz ile çalıştırma mümkün değildir, bu da mobil evde 230V güç kaynağının gerekli olduğu anlamına gelir. Bu, daha önce yapılmadıysa bazı teknik düzenlemeler gerektirir.


Normal bir buzdolabını karavanda bağımsız olarak nasıl çalıştırırız?

Portekiz'deki mülkümüzde bulunduğumuzdan beri , normal bir ev tipi buzdolabı satın alma ve ardından onu mobil evdeki 230V güç kaynağımızda çalıştırma fikriyle oynuyoruz. 214 litre buzdolabı ve 94 litre dondurucu bölmeli Bosch KGE36AWCA'ya karar verdik .

Ancak, bir mobil evde kullanırken, sürüş sırasında açılmaması için bir buzdolabı kilidi düşünmelisiniz.

Bu ev tipi buzdolabını bağımsız olarak çalıştırabilmek için, diğer şeylerin yanı sıra, karavanımıza aşağıdaki güç kurulumunu kurduk:

  • 2200 watt saf sinüs dalgalı invertör ,

  • 200 Ah Lityum Pil ,

  • 1300 watt güneş sistemi.

Tabii ki, güç sistemi tek başına buzdolabı için o kadar büyük olmak zorunda değil. Cihazlarınızı çalıştırmak için kişisel olarak ne kadar güneş enerjisine ihtiyacınız olduğunu belirlemek için güneş enerjisi hesaplayıcımızı kullanabilirsiniz .Normal bir buzdolabı ne kadar elektrik harcar?

Buzdolabımızı neredeyse bir yıldır çalıştırdığımız için, bir ev buzdolabının ne kadar elektriğe ihtiyacı olduğu konusunda oldukça iyi bir fikrimiz var. Ancak bu, çeşitli faktörlere bağlıdır. Modelimiz süper bir fonksiyona sahip olduğu için yani yeni alışverişe gittiyseniz veya çok dondurmak istiyorsanız bu seçeneği seçiyorsunuz ki bu da buzdolabının soğutma kapasitesini artırdığı anlamına geliyor. Dondurma veya soğutma çok daha hızlıdır, ancak güç tüketimi de çok daha yüksektir.

Üretici, ev tipi buzdolabının 230V'luk güç tüketimini yılda 149 kWh olarak belirtir . Bu , yaklaşık 34 Ah olan yaklaşık 408 Wh'lik bir günlük güç tüketimine karşılık gelir .

Tecrübelerimiz, Portekiz yazında biraz daha fazla ve kışın belirtilen 34 Ah günlük tüketimle geçinebileceğimizi göstermiştir. Buzdolabının dışarıdaki yaza dayanamayacağına dair endişelerimiz boşunaydı. Kıştan çok daha fazla çalışması gerekse bile. Ancak çoğu insanın evdeki buzdolabını kampçının dışından ziyade içeride çalıştırma olasılığı daha yüksektir.

Kampta termoelektrik soğutucu

Karavanda bir buzdolabı için başka bir seçenek de termoelektrik soğutucudur. Bu, yalnızca kısa bir süreliğine yolda olmak isteyen ve evden uzakta olmak isteyen herkes için idealdir, örn. B. önceden soğutulmuş yiyecek. Soğutma kutusu, örneğin klasik bir buzdolabı kadar iyi soğutamaz. Yanınıza aldığınız şeyi önceden soğutduğunuz sürece bu bir sorun değildir, aksi takdirde örneğin ılık suyun hoş bir şekilde soğuması birkaç saat sürebilir. Özellikle dış sıcaklık burada önemli bir rol oynar, çünkü kutu dış sıcaklığın maksimum 18-25°C altına kadar soğutabilir.

Şimdi Portekiz yazında 40 derece olduğunu varsayarsak, o zaman soğutma kutusundaki su maksimum 15-22 dereceye kadar soğutulabilir.

Not: Soğutma kutuları da ısıtabilir, ancak bu muhtemelen daha az kullanılacaktır.

Özellikle kısa tatiller veya uzun yolculuklar için, yanınızda fazla bir şey götürmek zorunda olmadığınız veya her zaman taze yiyecek alma fırsatınız olduğu için, soğuk kutu kesinlikle fiyat tasarrufu sağlayan bir seçenektir. 230V şebeke veya çakmak aracılığıyla 12V ile çalıştırılabildiği için içecekler için her zaman popülerdir.

Termoelektrik soğutma kutusunun güç tüketimi

Tabii ki, soğutma kutusu da elektrik tüketiyor. Üretici tarafında z. B. Yılda 63 kWh güç tüketimine sahip Dometic Tropicool TCX 14 . Bu, 12V ile çalıştırıldığında 14 Ah'ye tekabül eden 172 Wh günlük tüketime denk geliyor .


kişisel deneyimlerimiz

Yaklaşık 40 litre kapasiteli emici buzdolabımızla belki de eksik dondurucu bölmesi dışında hiçbir şeyi kaçırmadık. Zaten karavanımıza kurulu olduğu ve mükemmel çalıştığı için yeni bir karavan buzdolabı almadık. Ancak, bize her zaman iyi hizmet etti ve daha önce de belirtildiği gibi, Portekiz yaz ortasında bile soğuk içecekler sağladı. Ama özellikle bizim gibi bir kampçıda yaşıyorsanız, kapasite biraz dar. Bu nedenle, daha sonra mülkümüzü satın aldığımızda yerine getirdiğimiz daha büyük bir buzdolabı arzusunu düşünmek için çok zaman harcadık.

Bugün yeni bir karar vermemiz gerekse, muhtemelen hemen karavan için normal bir buzdolabı alırdık. Bir buzdolabı ve derin dondurucu kesinlikle bir zorunluluk olurdu. Burada satın alırken kesinlikle güç tüketimine bir göz atmalısınız.

Karavan buzdolapları konusundaki düşüncelerimizin ve deneyimlerimizin sonunda doğru modele karar vermenize yardımcı olacağını umuyoruz.
Comentarios


bottom of page