top of page

Karavanın Dış Temizliği Hakkında Önemli İpuçları


İyi bir dış temizlik, eğlence aracınızın harika görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda onu da korur.

Bahçe hortumunu çıkarmadan önce, karavanınızın etrafında dolaşmak için bolca yeriniz olup olmadığını kontrol edin. Genel konumundan memnun kaldığınızda, suyun çatıdan akabilmesi için hafif bir açıyla eğin ve köşeyi sabitleyin. İdeal olarak, en baştan başlamak ve aşağı doğru çalışmak en iyisidir. Gezici çöplerinizin çoğunu toplayan ve yosun ve küfün büyüme eğiliminde olduğu çatıya özellikle dikkat edin. Aracınızın çatısında yürümenizi pek önermeyiz bunun yerine merdiven kullanın ve aşamalı olarak temizleyin.


İlk olarak, yumuşak kiri, yaprakları, kumu ve yosunu çıkarmak için suyla yıkanması gerekir. Basınçlı yıkayıcı kullanmaktan kaçının çünkü pencere contalarına zarar verecek kadar güçlü olabilirler.

Uzman bir temizleyici kullanarak, yavaş yavaş karavanı temizlemeye başlayın. Her bölümü tamamladığınızda suyla durulayın ve bir sonrakine geçin (temizleyicinin kurumasına izin vermemek önemlidir).

Güneş ışınları ve elementlere maruz kalma, boyanıza zarar vererek mat ve görünmesine neden olabilir. Bu durumda, dış cepheye iyi bir cila ile cilalayabilirsiniz. Bir aplikatöre az miktarda özel sıvı cila dökün ve lastik contalardan, dokulu plastiklerden/döşemelerden kaçınmaya çalışarak, üst üste binen daireler halinde boyaya ince bir tabaka uygulayın. Bazen basıncı artırarak izleri veya çizikleri parlatabilirsiniz. Uygulandıktan sonra 15-20 dakika bekletilmeli ve ardından cila bir bezle parlatılmalıdır.

Cila, aracınızda parlamayı içeride, kiri ve suyu dışarıda tutan koruyucu bir bariyer oluşturur. Benzer bir uygulama prosedürü izleyin, ancak cilalamadan önce ürünü 30 dakika bırakmanız önerilir. Bir alanın cilalanıp cilalanmadığını görmenin iyi bir yolu, küçük bir alanı hortumla yıkamaktır - su cilalı bir yüzey üzerinde 'boncuklar' oluşturacaktır.

Karavan/karavan pencereleri çizilmeye karşı hassas olabilir, bu nedenle plastik pencerelerde kullanılmak üzere tasarlanmış bir temizleyicinin kullanılması ve mikrofiber bir bezle uygulanması tavsiye edilir.

Biraz uğraştıktan sonra karavanınız veya karavanınız sadece harika görünmekle kalmayacak, aynı zamanda bir sonraki maceranız için hazır olarak korunacaktır.

En iyi ipuçları 1. Güneşli günlerde yıkamaktan kaçının, çünkü güneş aracınızı çok çabuk kurutur ve filigranlar bırakır. 2. Yalnızca karavanlar veya karavanlar için özel olarak tasarlanmış temizlik ürünlerini kullanın. 3. Düzenli olarak temizleyin, ancak yılda bir kez derinlemesine temizleyin. 4. Temizlemek için teleskopik yumuşak bir fırça ve durulama suyunu çıkarmak için bir bıçağa yatırım yapın. 5. Ağdaki boşluklar küçük parçacıkları yakalarken açık dokuma pamuklu bezler kullanın (eski tişört malzemesindeki tüyler aşındırıcı olabilir). 6. Soyulan veya akan grafikleri yıkamaktan kaçının. 7. Fermuarlar ve düğmeler boyayı çizebileceğinden temizlik yaparken giydiğiniz kıyafetleri uygun olarak seçin. 8. Fırçanın ulaşamayacağı yerlere ulaşmak için tüm pencereleri ve tavan pencerelerini açın.

bottom of page