top of page

Karavanım kışa dayanıklı mı yoksa kışa uygun mu?

"Soğuğa dayanıklı" ve "soğuğa uyumlu" terimleri

Üreticiler tarafından kullanılan terimler EN 1646-1 standardında tanımlanmıştır . Kamp aracının soğuğa karşı dayanıklı olması oldukça olasıdır. Ancak tüm kışlar aynı değildir… hava koşulları önemli ölçüde değişebilir ve aracı sınırlarının ötesinde teste tabi tutabilir.

"Bize kamp aracımızın kışı atlatabileceği söylendi..."

Karavanlarını satın aldıktan sonra ilk kez bize gelen birkaç müşterimiz oldu ve sonunda bir kayak alanında donmuş su boruları oldu. Sorunlarını çözdükten sonra hep aynı cümle geldi: “Satıcı bize karavanın soğuğa dayanıklı olduğunu söylemişti…”


Karavanım kışa dayanıklı mı yoksa kışa uygun mu?
Karavanım kışa dayanıklı mı yoksa kışa uygun mu?

Karavanım veya karavanım donma sıcaklıklarına dayanacak mı?

Karavanınızın içinde hoş bir sıcaklık sağlarken kış koşullarına ve sıfırın altındaki sıcaklıklara dayanma kabiliyeti birkaç kritere bağlıdır:

 • Araç nereye park edilmiş – deniz seviyesinden 1000 m veya 1800 m yükseklikte?

 • Ne kadar kar var?

 • Ne kadar süre kar var?

 • Termometre ne kadar düşer?

 • Termometre birkaç gün boyunca sıfırın altında mı kalıyor?

 • RV iyi yalıtılmış mı?

 • Isıtıcının gücü nedir?


RV'nizi kışa hazırlama

Yalıtım indeksleri


Bunlar, bir ev inşa ederken veya apartman pencerelerinde de karşılaştığımız sorular. İnce duvarlar veya ilkel yalıtım malzemelerine sahip duvarlar, asla karmaşık bir yapıya sahip yüksek kaliteli malzemelerle aynı yalıtım özelliklerine sahip olmayacaktır. Aynı durum karavanların yan duvarlarında, tavanında ve zemininde kullanılan malzemeler için de geçerli. Çoğu zaman, fiyat fark yaratır. Pencereler veya zeminler için aynen. Basit fizik kanunları da devreye giriyor: örneğin çerçeveli camlar, araç boyunca esen rüzgar sıcak havayı uzaklaştıramadığı için daha iyi bir yalıtım katsayısına sahip. Başka bir örnek: Araca zeminden tekrar girmeden önce dışarıda dolaşmak için zeminin altından çıkan ısıtma boruları, ısıtma performansını büyük ölçüde etkiler. En sofistike ısıtma sistemine sahip olsanız bile, rüzgar sağlanan ısının önemli bir bölümünü yok edecektir. Yine başka bir örnek: çatı pencereleri. Herkesin bildiği gibi ısı yükselir. Bu nedenle, sıcak hava çoğunlukla çatı altında bulunur. Cebri havalandırmalı bir çatı pencereniz varsa, ısıtma enerjisi kaybı önemli olabilir. Burada kazanan inşaatçıdır. Havalandırma konusunda hayatını kolaylaştırdı ve kesin olan bir şey var: nem birikimi asla olmayacak. Araç üstü iklim yönetimi, bir araçtan diğerine en büyük kalite farkının olduğu kriterlerden biridir. Buna ek olarak, karavan üreticileri kısmen entegre modellerini kışlama için yapılmış gibi satıyorlar. Ancak, bu kamp araçlarının alıcılarına, sürücü kabininin asla aracın geri kalanı kadar iyi yalıtılamayacağını açıklamak önemlidir. Kapılar, kabini motor bölmesinden ayıran bölme vb. aynı yalıtım gücüne sahip olamaz. Ayrıca bu kısmen entegre araçlarda, merkezi ısıtmadan gelen ısının borularla sürücü kabinine yönlendirilebilmesi çok nadirdir. Son olarak, olaylara pragmatik bir bakış açısıyla bakılması gerekiyor. Bir karavan satın almadan önce kendinize kışın ne sıklıkla kampa gideceğinizi sormalısınız. Cevap iki veya üç yılda bir ise, açıklamalarımızın pek bir önemi olmayacaktır. Bu durumda aslında gerçek bir kış aracı almanın getirdiği ek maliyet, konvansiyonel bir araca ek olarak ödenecek gaz veya elektrik faturasından çok daha yüksek olacaktır.

RV için önemli kış parametreleri nelerdir?


 • Su borusu sistemleri, yol boyunca donmaması için daima sıcak hava boruları boyunca döşenmelidir. Suyun donması için ısıtılmamış, nadiren kullanılan bir borunun 10-20 cm açıkta kalan kısmı yeterlidir.

 • Tüm su hatları uygun şekilde boşaltılabilmelidir. Yükseltici/düşen su hatlarından önce veya sonra zemin tahliye vanaları var mı?

 • Conta boyunca kapı üzerinde genellikle yoğuşma oluşur. Kapının ayrıca sıcak hava difüzörüne sahip olması önemlidir. Aksi takdirde donma riski vardır ve sabahın erken saatlerinde fırına gitmeden önce saç kurutma makinesi ile çözülmesi gerekecektir.

 • Gri su deposu ısıtmalı veya doğrudan tahliyeli olmalıdır.

 • Aracın altına gri su deposu konulacaksa içindeki buz parçasının dışarı çıkabilmesi için konik olması gerekir. Kış kamplarında her zaman imha edilebilecekleri bir servis noktası vardır.

 • Bugün karavanlar ve karavanlar eskisinden daha büyük olma eğilimindedir. Bu, ısıtma gücü için yine dikkate alınması gereken bir husustur. Uygun bir fiyata bir karavan satın alabilirsiniz, ancak hiçbir durumda ısıtma gücünden tasarruf etmemelisiniz. Ek ısıtma olarak elektrikli fanlar kompakt ve pratik olabilir, ancak kilovat saat başına CHF –.70 ila CHF 1.– arası bir fiyatla fatura çok hızlı bir şekilde tuzludur. Bu yönün ötesinde, tüm kamp alanları, birkaç büyük tüketiciyle başa çıkabilecek kadar elektriksel olarak korunmaz.

 • Standart ısıtma, ısıtılacak alanla orantılı olmalıdır. Hemen hemen tüm üreticiler, daha güçlü bir ısıtıcı sipariş etme imkanı sunar. Satış sonrası ekipman bile bir yardımcı ısıtıcıdan daha ekonomiktir.

 • İpucu: Elektrikli yerden ısıtma daha iyi bir iç mekan iklimi sağlar. Kışın kamp yapmaktan emin olmasanız bile sadece tavsiye edebileceğiniz bir yatırımdır. Çünkü ilkbahar veya sonbaharda, hoş bir ektir.

 • Nadiren belirli bir ürünün reklamını yaparız. Kuraldan sapmamıza izin verin: Alde ısıtmayı seçerek, yanlış yapmadığınızdan emin olabilirsiniz. Evde olduğu gibi, bu su ısıtma (borularda elbette glikol vardır, aksi takdirde donarlardı) radyatörlü veya yerden ısıtmalı olarak mevcuttur. Bu ısıtıcı, düşük sıcaklıkları (daha az kuru hava ve daha katlanılabilir bir sıcaklıkta daha hoş bir atmosfer) mükemmel bir şekilde yönettiği için, yatırım hızla karlı hale gelir.

 • Çoğu zaman bildirilse bile mobilyaların arka kısmındaki havalandırma %100 garanti edilmiyor. Bu, istenmeyen bir nem birikmesine neden olur. Bu nedenle muayene sırasında dikkatli olunmalıdır.

 • Aracın altından geçen ısıtma boruları yasaktır. Ya sonradan izole ederiz ya da aracın altını ısıtmaya razı oluruz.

 • Kısmen yerleşik karavanların ön camında her zaman dış yalıtım bulunmalıdır. Gerçekten de, ön cam çok düşük bir yalıtım gücüne sahiptir.


Çözüm

Yıl boyu sahanız varsa veya iki yılda bir kışın kamp yapmaya gidiyorsanız, alacağınız aracın yalıtım kalitesini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Biraz daha fazla harcamaya değer. Kamp sigortalarını kalıcı olarak atmayan güçlü, oldukça sessiz bir fanlı ısıtıcı arıyorsanız, bu segmentte referans noktası olan Ecomat ısıtıcı fanını öneririz.

Campingberatung.ch size yardımcı olmaktan mutluluk duyar

Kendinden emin değil misin? Başka sorunuz var mı? Satın alma işleminiz sırasında size yardımcı olmak için hizmetinizdeyiz. Halihazırda bir kamp aracınız olsa bile, size özel sorunlar hakkında tavsiyelerde bulunmaktan memnuniyet duyarız. Campingberatung.ch size yardımcı olmak için hizmetinizdedir. İletişim / Randevu: +90 544 627 07 37 numaralı telefondan , iletişim dökümanı üzerinden, e-posta veya telefon ile bize ulaşabilirsiniz .Comments


bottom of page