top of page

Kamp Alanında Enerji Tüketimi; Elektrik Ödemenizi Kullanımınıza Göre Optimize Edebilirsiniz


Mevcut tüketimin hesaplanması, ilgili ölçüm birimlerini netleştirdiyseniz basit bir husustur, Amper, Volt, Watt, KiloWatt, söz konusu olduğunda genellikle kafa karışır. Bu yazıda , karavanınızın güç tüketimini bağımsız olarak nasıl hesaplayacağınızı anlayana kadar, teknik konulara fazla girmeden temel bilgilerden başlıyoruz .

Her şeyden önce, söz konusu olan temel ölçü birimlerinin neler olduğunu size açıklayacağız.


AKIM: AMPER (A)

Amper, temel birimlerden biridir ve diğer tüm elektromanyetik nicelikler ondan türemiştir. Amperi elektrik akımının şiddetini ölçen birim olarak düşünebilirsiniz . Basit bir karşılaştırma yapmak için, suyun aktığı bir boru hayal edin, Amper cinsinden yoğunluk boruya akan su miktarıyla karşılaştırılabilir.

VOLTAJ: VOLT (V)

Volt, daha teknik bir şekilde söylemek istersek , voltajın veya elektriksel potansiyel farkının ölçüm birimidir . Bir örnek vermek gerekirse, su ile tüp kavramına dönersek, Volt basınca eşittir veya daha da basitleştirmek için bunu bir lastiğin şişirme basıncıyla karşılaştırabilirsiniz.

GÜÇ: WATT (W)

Watt gücü kesinlikle elektriksel bir miktar değildir, ancak işgücünün (hem termal hem de mekanik) ifadesine daha eşdeğerdir . Bu durumda anlamanız gereken şey, bir cisim (blender, elektrikli soba, kazan vb.) ne kadar çok ısınırsa o kadar fazla akım tükettiği ve dolayısıyla güç (Watt) ürettiğidir.

Evet, güç (Watt) akım ve gerilim ile yakından ilgili olduğu için aslında güç, akım ile gerilimin çarpılmasıyla hesaplanır.

W = A x V

Not: Her şeyi basitleştirmek için yukarıdaki formülün her zaman doğru olduğunu söyleyebiliriz. Yani, bir cismin kaç Watt tükettiğini anlamak için, bu sadece tamamen dirençli yükler için geçerli olsa bile, akımı voltajla çarpmanız yeterlidir , ancak yapacağımız hesaplar yaklaşık modellere dayandığından, aşağıdakileri yapabiliriz. mümkün olduğunca basitleştirin.

Ateşe fazla et atmamak için direniş kavramından gönüllü olarak bahsetmedik. Bu kavramları çiğneyenlerin burunlarını kıvırmasın diye altını çiziyoruz.

KİLOWATT (KW)

KiloWatt, 1000 Watt'a karşılık gelir . Basit. 3 Kw'dan bahsettiğimizde 3000 W'dan bahsediyoruz.

KİLOWATT SAAT (KWH)

Bir cihazın kullandığı toplam gücü , yani nesnemin saatte kaç KiloWatt tükettiğini tahmin etmek için bu ölçü birimine ihtiyacımız var. Dolayısıyla, örneğin 6 saat boyunca 300 W tüketen kazanımızı açık tutarsak, iyi tanımlanmış bir KiloWatt Saat tüketmiş oluruz.


BİR NESNENİN KAÇ KİLOWATT SAAT TÜKETTİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Amper (akım) ve Volt (voltaj) hakkında konuştuk ama aslında karmaşık hesaplamalar yapmak için onlara ihtiyacınız olmayacak, bilgi için bahsettik, bu arada neden bahsettiğimizi anlamak için.

Bunun nedeni , bir cismin kaç Watt tükettiğini anlamak için elektrikle çalışan tüm cisimlerde bulunan özel levhayı okumak yeterlidir .Comentarios


bottom of page