top of page

Kış lastikleri, neden ve ne zaman kendinizi donatmalısınız, avantajları nelerdir?

Sonbahar gelir gelmez özellikle geceleri sıcaklıklar bir anda düşer ve yollar kayganlaşır. Kış mevsiminin çok uzakta olmadığını gösteren işaretler. Giysiler yavaş yavaş soğuğa uyum sağlarsa, araba için her zaman aynı değildir.

Güvenlikte önemli bir rol oynamalarına rağmen, hala çok az sayıda sürücü, eski adı kar lastikleri olan kış lastiklerini kullanmaktadır.


Winter tyres, why and when to equip yourself, what are the advantages?
Winter tyres, why and when to equip yourself, what are the advantages?

Kış lastiği: nedir?


Bazen "kar lastiği " olarak adlandırılan kış lastiği, tasarımıyla yaz lastiğinden farklıdır. Sıcaklıklar düşmeye başladığında, özellikle 7 derecenin altına düştüğünde, kauçuk sertleşme eğilimi gösterir . Sonuç olarak, yaz lastikleri etkinliklerinin bir kısmını kaybeder ve bu nedenle artık düzgün yol tutuşu sağlamaz. Öte yandan, kış lastiğinin kauçuğu daha esnektir, oluklar daha derindir ve sırtında yolu çok daha iyi "kavrayan" şeritler bulunur ve bu da daha iyi çekiş sağlar.


Bilmekte fayda var: Logosundan anlaşılır Bir kış lastiği, yaz lastiklerinden farklı olan sırt deseniyle ve aynı zamanda üç tepeli küçük bir dağı ve bir kar tanesini temsil eden küçük bir logonun varlığıyla tanınabilir. Bu logoya bir M+S işareti (Çamur ve Kar, "Çamur ve Kar " olarak anlayın) eşlik edebilir.


Ne zaman donatılmalı?


"Kış saatine geç = kış lastiğine geç" diye bir hile var. Bu fikir pek de yanlış değil, çünkü genellikle iklim koşullarının bozulmaya başladığı zamanlar bu zamanlar. Genellikle, sıcaklık yedi derecenin altına düşer düşmez kendinizi donatmanız tavsiye edilir . Geçmişte, zamanı geldiğinde özel olarak takılan "kar" lastiklerinden daha çok söz etmiştik. Bugün kış lastiği değişti. Yapısı, bileşimi ve özellikleri kış koşullarına özel olarak uyarlanmıştır ve sıcaklıklardaki düşüş, kendinizi donatma zamanının geldiğinin bir işareti olmalıdır. Bazıları hala kar olmadığı sürece işe yaramaz olduğunu düşünüyor ; bu fikir yanlıştır .


Kış lastiği takmak zorunlu mu?


Mevzuat şu anda bu konuda herhangi bir yükümlülük getirmemektedir. Bu nedenle her mevsim aynı lastiklerle sürüş yapmak mümkündür . Ancak bu bir sağduyu meselesidir. Mevcut arabaların fiyatıyla karşılaştırıldığında , oyun muma değer görünüyor ve sık sık duyduğumuz gibi güvenlik paha biçilemez.
Kuşkusuz, bu bir maliyeti temsil ediyor, ancak üreticiler büyük ilerleme kaydetti ve artık giriş seviyesi lastikler bile etkinliğini kanıtladı . Ancak bazı ülkelerde genel olarak 1 Kasım'dan itibaren kış lastiklerini takmanın zorunlu olduğunu unutmayın. Sınırlarımızı geçmeyi planlıyorsanız sormayı unutmayın. Bir kaza veya olay durumunda, donanımlı değilseniz, belirli durumlarda sorumluluğunuz devreye girecektir.


Kış lastiklerinin avantajları


Kış lastiklerinin özellikleri son yıllarda önemli ölçüde iyileştirilmiştir ve etkinlikleri geniş çapta kanıtlanmıştır. Arabanın yolla tek bağlantısı olduklarından, güvenliğe katkıda bulunma rolleri çok önemlidir . Aşağıda ana avantajları verilmiştir:


  • Düşük sıcaklıklar için uygundur;

  • Fren mesafelerini azaltın;

  • Kaygan veya karlı yollarda çok daha iyi yol tutuşu sağlayın;

  • Araç kontrolünü optimize edin;

  • Suda kızaklama riskini azaltın.

Bilmekte Fayda Var : Dörtlü sürün Tasarruf amacıyla, tahrik tekerleklerine yalnızca kış lastikleri takılması yol tutuşunun kaybolması durumunda balanssızlık riskini artırır. Optimum güvenlik için, bunları her zaman dörtlüolarak değiştirmeniz şiddetle tavsiye edilir


Dört mevsim lastikleri: doğru uzlaşma mı?


Birkaç yıldır üreticiler dört mevsim lastikleri sunuyor. Gerçekten etkililer mi? Kuşkusuz, bu iyi bir uzlaşma olabilir ama onların da sınırları var . Birkaç görevi yerine getirebilen çok işlevli bir araç örneğini alırsak, her görev için bir taneye sahip olmanın daha iyi olduğunu hemen anlarız. Bu, dört mevsim veya karma lastikler için biraz geçerlidir. Kesinlikle etkilidirler ancak yazın yaz lastiklerinden daha az etkilidirler ve kışın kış lastiklerinden daha az etkilidirler .


Comments


bottom of page