top of page

HIZLI ATEŞ İÇİN ÇIRA YAPIMI


Odunu bıçakla batonlamak, kamp alanında çıra yapmak için harika bir yoldur. Nasıl yapılacağından bahsetmeden önce, ne zaman ahşaba basmak istemeyeceğiniz hakkında konuşayım. Yakacak odun bölmek için tasarlanmamıştır. Bölünmemiş odun varsa, onu bölmek için asla bıçak kullanamazsınız. Bölücü bir maul kullanabilirsin. Ahşabı bıçakla batonlamak çok özel bir amaç içindir: çıra yapmak.

Kamp alanındaki zamanın %99'unda ya benzin istasyonundan ya da kamp alanı ofisinden önceden ayrılmış yakacak odununuz olacak. Bu senaryoda, bir çıra yığını yapmak için tek ihtiyacınız olan sağlam, sabit bıçaklı bir bıçak. Baltayı evde bırakabilirsiniz.

Daha küçük, düz taneli bir tahta parçasıyla başlayın ve bıçağınızı kenardan yaklaşık bir inç uzağa yerleştirerek başlayın. Başka bir tahta parçası alın ve bıçağın ucunu tahtaya vurmaya başlayın. Bu ikinci tahta parçası bir "çekiç" işlevi görür. Keskin bir bıçakla bu hızlı olur ve çok fazla güç gerektirmemelidir. Alt kısma yaklaştıkça daha hafif vurun, böylece daha fazla kontrol sağlayabilirsiniz.

Ahşabı bıçakla batonlamak, ustalaşmak için kullanışlı bir beceridir. Hızlı bir şekilde kamp ateşi yakmanın en iyi yolu, bol miktarda çıra kullanmaktır. İyi kullanılmış bir kamp alanında, etrafta çıra bulmak genellikle zordur. Diğer durumlarda, ormanda hiç odun toplamanıza izin verilmez. Bir parça yakacak odunu bir çıra yığınına dönüştürmeyi öğrenmek, bıçak kullanma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak ve karşılığında herkes rekor sürede marshmallow kızartabileceksiniz.

Commentaires


bottom of page