top of page

Hıdırellez'de karavan keyfi

Hıdırellez, baharın gelişini ve doğanın uyanışını kutlamak için Türkiye ve Balkanlar'da sevinçle karşılanan bir bayramdır. Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilen 6 Mayıs'ta yapılan bu kutlamaların kökeni çok eskilere dayanmaktadır. Hıdırellezde neler yapılır, nasıl eğlenilir ve hangi gelenekler yaşatılır merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız bu yazıya göz atabilirsiniz.


Hıdırellez'de karavan keyfi
Hıdırellez'de karavan keyfi

Hıdırellezde yapılacaklar listesi:


1) Hızır dileği dilemek: Hıdırellezde en çok yapılan şeylerden biri de Hızır dileği dilemektir. Hızır'ın darda kalanlara yardım ettiğine inanılır ve ondan istenilen dileklerin gerçekleşeceği umulur. Dilekler genellikle kağıda yazılıp ağaca asılır veya suya atılır. Bazı yörelerde ise dilek kâğıtları ateşe verilir veya toprağa gömülür.


2) Ateşten atlamak: Hıdırellezde ateş yakmak ve üzerinden atlamak da yaygın bir gelenektir. Ateşten atlamanın sağlık, bereket ve mutluluk getireceğine inanılır. Ayrıca ateşten atlarken "Hızır ateşi" diye bağırmak da şans getirdiği düşünülür.


3) Gül ağacına para bağlamak: Hıdırellezde bolluk ve zenginlik için gül ağacına para bağlamak da sıkça rastlanan bir uygulamadır. Gül ağacının altında dua edip bozuk para veya altın gibi değerli madenleri dallara bağlayarak bereketlenmesi istenir.


4) Gül suyu içmek: Hıdırellez sabahında erken kalkmak ve ilk iş olarak gül suyu içmek de güzellik, gençlik ve sağlık için yapılması gerekenler arasındadır. Gül suyunun cilde de iyi geldiği söylenir.


5) Yonca aramak: Hıdırellezde yonca aramak da şans getirdiği düşünülen bir aktivitedir. Dört yapraklı yonca bulmak özellikle çok şanslı sayılır ve yonca kurutularak saklanır veya sevilen birine hediye edilir.


6) Kilit açmak: Hidirellezde kilit açmak da başka bir gelenektir. Kilit açmak hayatın önündeki engellerin kalkacağına işaret eder. Bunun için eski bir kilit alınır ve anahtarı olmadığından emin olunur. Sonra kilit suya bırakılır veya toprağa gömülür ve ertesi gün çıkartılıp açmaya çalışılır.


7) Karavan keyfi yapmak: Hidirellezde doğayla iç içe olmak için karavan keyfi yapmak da harika bir fikirdir. Karavanla sevdiğiniz yerlere gidip doğanın güzelliklerini keşfedebilir, piknik yapabilir, yürüyüş yapabilir veya bisiklete binebilirsiniz.


8) Çiçek dikmek: Baharın müjdecisi olan çiçekleri dikmek de hidirellezde yapılabilecek güzel şeylerden biridir. Balkonunuza veya bahçenize renkli çiçekler dikerek hem evinizi güzelleştirebilirsiniz.
Comments


bottom of page