top of page

Güvenli Seyahat İçin 7 İpucu


İlk kez #seyahat etmiyor olsanız bile, yol boyunca öngörülemeyen durumlar için hala bağışık oluşturmuş olamayabilirsiniz. Biletler ve pasaportlardan paranın işlenmesine kadar, seyahat ederken risk altındasınız. Ancak, kendinizi korumak zor değil - sadece kurallar için bazı basit ipuçlarını alın ve her yolculukta bunlara uyun.


1. Kendinizi para biriktirmenin tek bir yolu ile sınırlamayın


Nakit veya plastik kart, bir gezginin karşılaştığı ana ikilemlerden biridir. Bu sorunun evrensel bir cevabı yoktur. Parayı bozukluk ve nakit arasında bölün. Paranın bir kısmını otelde güvende tutun - böylece çalınsa bile tüm birikimlerinizi bir anda kaybetmezsiniz. Kartınızın gideceğiniz ülkede ödemeye uygun olup olmadığını bankanızla görüşün ve seyahat ederken güvenilir olmayan mağazalarda kartla ödeme yapmamaya çalışın ve daima önünüzde bir takas işlemi isteyin.


2. Yürürken paradan tasarruf edin


Parayı kasada tutmak harika bir seçenektir, ancak yanınızda bulundurduğunuz parayı unutmayın. Özellikle büyük harcamalar planlamıyorsanız, bunlardan birkaçının olması en iyisidir. Cüzdanınızı kesinlikle arka cebinizde veya sıkıca kapatılmamış çantanızda taşımamalısınız. Özellikle kalabalık yerlerde sırt çantası da en iyi seçenek değildir. En iyi şey, çantanızı her zaman görünürde tutmaktır. Kemer çantaları modaya geri döndü - bugün düzgün ve çok çeşitli renklerde yapılıyorlar - ve şehirde dolaşırken bu aksesuar vazgeçilmez olacak. Bu çanta, ellerinizi serbest bırakmanıza ve içeriğine dikkat etmenize olanak tanır - güvenliği unutmadan yolculuğun tadını çıkarın.


3. Seyahat belgelerinin kopyalarını alın


Hiçbirimiz belge ve paranın kaybolmasından veya çalınmasından muaf değiliz, ancak seyahat ederken bu risk artar. Eldeki kopyaları ile kaybolan belgeleri geri yüklemek çok daha kolay olacaktır. Güvenli tarafta olmak için tüm belgelerin basılı kopyalarını alın ve otel kasasında saklayın. Ayrıca biletlerin ve pasaportların mutlaka dijital kopyalarını çıkarmalı ve sadece telefonunuzda değil, herhangi bir cihazdan erişebileceğiniz bulut depolama alanında da kaydetmelisiniz. Bu basit yöntemler, yeni belge alma sürecini büyük ölçüde kolaylaştıracak ve ülkenize geri dönebilecek, zamandan, paradan ve sinirlerden tasarruf edeceksiniz.


4. Sigortayı ihmal etmeyin


Seyahat sigortası, güvenliğinizin garantisidir. Bu belki de seyahatinizden önce yapabileceğiniz en değerli yatırımdır ve sadece #vize belgelerinizi başarıyla göndermek için değil, kesinlikle yapmaya değer. İlk olarak, bir sigorta belgesi düzenledikten sonra, stresli durumlarda 24 saat hizmet veren bir telefon hattına danışabilirsiniz. İkinci olarak, uçuş gecikmesi veya dönüşte iptal nedeniyle tedavi veya ek konaklama masraflarınızı geri alabileceksiniz. Üçüncüsü, ne olursa olsun hiçbir şeyin yolculuğunuzu tehdit etmediğini bilerek çok daha rahat hissedeceksiniz. Sigorta seçimi, seyahatinizin amacına ve varış noktasına bağlıdır.


5. Gerekli aşıları yaptırın


Afrika veya Güneydoğu Asya'da egzotik bir ülke, geleneksel rotaları takip etmeye alışık olmayan bir gezgin için harika bir destinasyondur. Ve bilinmeyen bir hastalık tehdidi, planlarınızı terk etmek için bir neden değildir. Çoğu durumda, tek bir aşı ile sorunlardan kaçınılabilir. Beklenen seyahat tarihinden en geç bir ay önce bununla ilgilenmeye değer: bu, aşılamadan sonra vücudun bağışıklık geliştirmesi için geçen süredir. Bazı ülkelere seyahat ederken aşı isteğe bağlıysa, diğerlerine seyahat etmek için aşı yapılması gerekeceğini unutmayın. Gideceğiniz eyaletteki salgın durumu hakkında sorgulama yapın.


6. Dilencilere hizmet etmeyin ve sokak satıcılarına dikkat edin


Cömert olmak harikadır ama aynı zamanda tehlikeli de olabilir. Evsiz birinin önünde (genellikle kalabalık bir yerde) durmak ve herkesin içinde cüzdanınızı çıkarmak, sizi sokak hırsızları için kolay bir av haline getirir. Dezavantajlıların yanından geçerseniz, bu sizin için bir yüktür - gerekirse kolayca bozuk para alabilmeniz için cebinize biraz bozuk para koyun. Sokak satıcılarına da dikkat edin, özellikle eski bir şifonyerin ağzını açık bırakmanın cüzdanınızı kaybedebileceği kalabalık ve renkli bit pazarlarında. Çantayı bırakmayın ve sadece ucuza hazine ararken değil, aynı zamanda kendi birikimlerinizi saklarken de son derece dikkatli olun.


7. Yerel yasaları ve gelenekleri öğrenin


Kural olarak hepimiz bir ömür boyu saklayacağımız yeni izlenimler ve duygular uğruna bir yolculuğa çıkarız. Yeni bir kültür her zaman ilginç bir deneyimdir, ancak onu tanımak çoğu zaman dikkatli olmayı gerektirir. Yerel yasalar ve gelenekler ulusal kültürün bir parçasıdır ve bunların cehaleti hoş olmayan sonuçlara yol açabilir. Ve çoğu Avrupa ülkesinde her şey az çok açıksa, örneğin Singapur'da yere atılan sakız için ve bir fili beslemek için Bangkok'ta oldukça büyük bir para cezası alabilirsiniz. Gideceğiniz ülkede yürürlükte olan yasakları dikkatlice inceleyerek, kendinizi sadece para kaybetmekten değil, aynı zamanda polisi tanımaktan da kurtarabilirsiniz. Arabayla seyahat edecekseniz, yerel trafik kurallarını öğrendiğinizden emin olun - hayatınızı kurtarabilir.

Comments


bottom of page