top of page

15 İlham Verici Seyahat Kitabı


Kitaplardan daha iyi bir şey bizi uzayda hareket ettiremez. Tabii ki, trenler ve uçaklar hariç. Biraz hayal gücü - ve kendi koltuğunuzdan yeni bir maceraya atılacaksınız. Pasifik Okyanusu'ndaki uzak adalardan Bhutan dağlarına kadar tüm dünya size açık. Gezegende heyecan verici bir edebi yolculuğa hazır olun. 15 ilham verici seyahat kitabı size rehberlik edecek.

"Güneşte Yanmış Bir Ülkede" ("Sonsuz güneşin ülkesinde"), Bill Bryson

Bill Bryson'ın seyahatle ilgili mizah içeren kitapları okuyucular tarafından çok sevilir. "Sonsuz Güneşin Ülkesinde" bir istisna değildir. İçinde yazar, Avustralya'ya yaptığı eğlenceli geziyi anlatıyor. Bu ülke ölümcül yaratıkların sayısında liderdir. Ancak bu, Bryson'ın onu tutkuyla sevmesini engellemez. Her zamanki yürüyüş parkurlarını unutun. Kendinizi büyük bir kıtanın keşfedilmemiş köşelerinde bulacaksınız. Bryson'ın mizah anlayışı ve renkli manzara tasvirleri sizi Avustralya'ya aşık edecek.

Machu Picchu'dan Sağa Dönün: Kayıp Şehri Bir Adımda Yeniden Keşfetmek Mark Adams

Bu kitapta yazar Mark Adams, kayıp İnka şehri Machu Picchu'yu keşfeden arkeolog Hyrum Bingham'ın izinden gidiyor. Keşif gezisinden önce Adams hiç çadırda uyumamıştı. Ama bu onu Bingham'ın yolunu izlemekten alıkoymadı. Yazarın keyifli eşliğinde efsanevi yerleri görecek ve tarihlerini öğreneceksiniz.

Jamie Zeppa'nın "Gökyüzünün ve Dünyanın Ötesinde: Bhutan'a Bir Yolculuk"

24 yaşında Jamie Zeppa ilk kez Kuzey Amerika dışına seyahat ediyor. Bhutan'da bir Himalaya köyünde İngilizce öğretmek için ayrılıyor. Orada geçirdiği üç yıl boyunca birçok zorlukla yüzleşmek zorunda kaldı. Hangi dönüşüme yol açtığını öğrenin. Bhutan'ın doğasının ve kültürünün güzel tarzı ve duygusal tasvirleri sizi bu muhteşem ülkenin hayatıyla tanıştıracak.

Simyacı, Paulo Coelho

Simyacı, modern edebiyatta en çok okunan kitaplardan biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Genç çoban Santiago, kalbinin çağrısına uyarak İspanya'dan Mısır'a doğru yola çıkar. Hazine bulmak istiyor. Ancak yolculuğun hayat dersleri, Santiago'nun kendini bulmasına yardımcı olur. Bu hikaye size kendi yolunuzu çizmenizi ve her zaman hayalinizin peşinden gitmenizi hatırlatacak. Kült benzetme romanından canlı alıntılar uzun süre hatırlanacak.

"Vahşi. Tehlikeli Yolculuk, Sheryl Strayed

Cheryl Stride, annesinin kaybı ve bozulan bir evlilikle mücadele ediyor. Yürüyüş deneyimi olmamasına rağmen, Pacific Trail'i tek başına geziyor. Güzergah Mojave Çölü'nden California, Oregon ve Washington'dan geçiyor. Zor ve tehlikeli bir yolculuk, Cheryl'in geçmişten ayrılmasına ve kendini yeniden bulmasına yardımcı olacaktır. Bu büyüleyici otobiyografik hikaye, kendinize inanmanızı sağlayacak. Ve Cheryl'in yolundaki zorlukların çoğu, yalnız seyahat eden kadınlara tanıdık gelecek.

Kayıp Sınır Ülkeleri: İpek Yolunda Bir Yolculuk, Keith Harris

Bu kitap Kanadalı yazar Kate Harris'in bisiklet yolculuğunu anlatıyor. Yazar, Marco Polo gibi dünyanın büyük kaşiflerinin hikayelerinden her zaman etkilenmiştir. Ve bir gün Kate, en iyi arkadaşıyla bir yıl boyunca İpek Yolu boyunca seyahat etmek için bilimsel kariyerinden ayrıldı. Dünyanın en uzak köşeleri karşınıza çıkacak. Tacikistan ve Kırgızistan gibi muhteşem ülkelerin hayatına bakmak bile ortaya çıkacak. Seyahat notları, yazarın hayata dair derin yansımaları ile iç içedir. Bu hikaye insanlık için daha parlak bir gelecek için umut veriyor.

Bir Motosikletçinin Günlüğü, Ernesto Che Guevara

Bu, Che Guevara'nın Güney Amerika'da bir motosiklet üzerinde sekiz aylık yolculuğunun hikayesidir. Günlük kayıtlarında genç devrimci hayatını anlattı. Bir tıp öğrencisi olarak kendisini yoksulluk, siyaset ve felsefeyle tanıştıracak bir yolculuğa çıkar. Ve en önemlisi, kendinizle. Heyecan verici bir hikayeden alıntılar uzun süre hatırlanacak. Ve belki de yeni bir maceraya ilham bile verebilir.

Bruce Chatwin tarafından "Patagonya'da"

Bruce Chatwin, Patagonya üzerinden dünyanın en güneydeki şehri olan Ushuaia'ya altı aylık bir yolculuğa çıkar. Yol boyunca tanıştığı tüm insanların hikayelerini toplar. Önümüzde bu düşmanca ama aynı zamanda büyüleyici yerdeki yaşamın nefes kesici bir resmi var. Her zaman Patagonya'yı ziyaret etmek mi istediniz? O halde bu kitabı okuyun!

Mutluluğun Coğrafyası, Eric Weiner

Yazar ve Ulusal Halk Radyosu muhabiri Eric Weiner bir yıl sürecek bir gezide. Temel amacı, insanları neyin ve nasıl mutlu ettiğini bulmaktır. İzlanda, Katar, Danimarka, Hindistan ve Bhutan dahil olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerini ziyaret ediyor. Gayri safi milli mutluluğun göstergesini ölçen bu devletlerdir. Mutluluk Coğrafyası, seyahat yazısı, psikoloji, tarih ve mizahın canlı bir karışımıdır. Mutluluğun sırrını arayan okuyucular, yazarla birlikte dünyayı dolaşacaklar.

Torre Deros, "Boğulma ihtimali olan aşk" ("Boğulma ihtimali olan aşk")

Yazar okyanustan çok korkar, ancak neredeyse hiç tanıdık olmayan bir arkadaşla yelkenli bir yolculuğa çıkar. Onlara eşlik edin. Yol boyunca Pasifik ada zincirleri, renkli manzaralar ve ilginç insanlarla tanışacaksınız. Bu, korkunun nasıl üstesinden gelineceği, büyük riskler alınacağı ve istediğinizi nasıl elde edeceğiniz hakkında eğlenceli ve ilham verici bir hikaye.

Elizabeth Gilbert tarafından "Ye, Dua Et, Sev"

Bu ilham verici hikaye, tüm yalnız gezginler için gerçek bir İncil. Elizabeth Gilbert, başarılı bir hayatı ve artık mutluluğun olmadığı bir evliliği geride bırakır ve kendini tanımaya gider. İtalya'da yerel yemeklerin tadına bakıyor, Hindistan'da meditasyon yapıyor ve Endonezya'da aşık oluyor. Ye, Dua Et, Sev sadece bir yolculuk hikayesi değil. Kitap, kendi yolunuzu anlamanıza ve kendinizin en iyi versiyonu olmanıza yardımcı olacak.

"İnce havada. Everest tarihinin en kötü trajedisi Jon Krakauer

Yazar, 1996'da sekiz dağcının öldüğü Everest'teki korkunç trajediyi anlatıyor. Geri kalanların hayatları ani bir fırtına tarafından tehdit edildi. Trajik olaylar ve keşif gezisine katılanlar hakkında çok detaylı bilgi edineceksiniz. Krakauer, yaşanan felaketi ve tırmanmaya karar veren insanların duygusal durumunu canlı bir şekilde anlatıyor.

"Peşinin Mutluluğu", Chris Guilbaud

Chris Guilbaud, 35 yaşına kadar dünyanın tüm ülkelerini ziyaret etmeyi planlıyor. Yolculuk ona dünyada kaç kişinin mutluluk için kendi haçlı seferine çıktığını gösterir. Guilbeau, okyanusu tek başına geçen bir gençten ve diğer şaşırtıcı kaderlerden bahsediyor. Bu hikayeler herkesin hayatı anlamla doldurabileceğini gösteriyor. Seyahat etmek için yeterli.

"Karanlık Yıldız Safarisi: Kahire'den Cape Town'a Karadan" ("Kara Yıldız Safarisi"), Paul Theroux

Yazar, mevcut tüm ulaşım araçlarıyla Kahire'den Cape Town'a seyahat eder. Otobüsler, trenler, sığır kamyonları, kanolar ve hatta bir askeri konvoyun parçası olarak Afrika'nın kalbine gidiyor. Tanımadığı ve yanlış anlaşılan bir kıtada yaptığı yolculukta Teru, birçok engelle karşılaşır. Ama üstesinden gelmeyi başardıklarında sevinci o kadar güçlü olur.

Jack Kerouac tarafından "Yolda"

Yazarın biyografisine dayanan roman, Jack Kerouac ve arkadaşlarının İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri topraklarında yaptığı seyahatleri anlatıyor. Kitap gerçek bir Amerikan nesri klasiği haline geldi. İsyancılar, New York'tan Los Angeles'a ve Meksika'ya kadar ülke çapında bir yolculuğa çıkarlar. Yolda ancak yolda olabilecek bir sürü macerayı bekliyorlar. Keşfedilmemiş yollar mı arıyorsunuz? Onları bu büyüleyici romanda bulacaksınız.

bottom of page